Wizyta duszpasterska w 2022 roku. Jak będzie wyglądała?

Mirosław Milewski, Wikariusz Generalny Diecezji Płockiej, we wtorek, 14 grudnia przedstawił komunikat dotyczący „kolędowania” w 2022 roku. Tak, jak w roku ubiegłym zaproponowano pięć rozwiązań, w zależności od sytuacji epidemiologicznej w danej parafii.

 

We wtorek, 14 grudnia Diecezja Płocka wydała komunikat dotyczący wizyty duszpasterskiej w parafiach należących do niej należących. Biskup Płocki po konsultacjach z kapłanami i wiernymi świeckimi, w sprawie dorocznej wizyty duszpasterskiej postanowił, że aktualne pozostają w tej materii „Wskazania i sugestie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji płockiej w 2021 roku” z dnia 8 grudnia 2020 r.

– Biskup Płocki pozostawia roztropnej decyzji księży proboszczów wybór formy i terminu przeprowadzenia kolędy. Podejmując w tej kwestii decyzję, w kontekście trwającego wciąż stanu pandemii Covid-19, księża proboszczowie powinni kierować się dobrem duchowym swoich parafian, odpowiedzialnością za zdrowie oraz aktualnymi, państwowymi wskazaniami sanitarnymi – informuje Mirosław Milewski, Wikariusz Generalny.

 

W zależności od położenia, możliwości i warunków epidemiologicznych Diecezja Płocka,  proponuje:

 

Wiosenna wizyta duszpasterska

Choć trudno przewidzieć rozwój sytuacji epidemiologicznej, warto jednak przemyśleć przesunięcie wizyty duszpasterskiej u rodzin na czas po Wielkanocy, jak to jest praktykowane w niektórych krajach katolickich Europy Zachodniej. Duszpasterze zanieśliby wówczas wiernym radość ze Zmartwychwstania Chrystusa, a także wodę święconą, pobłogosławioną w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. W warunkach wiosennych, z uwagi na lepszą pogodę, taka wizyta mogłaby odbyć się nawet przed domami lub blokami, przy figurach i kapliczkach przydrożnych.

 

Odwiedziny konkretnych rodzin

Po rozeznaniu sytuacji ksiądz proboszcz może zaproponować odwiedziny duszpasterskie, ale tylko dla tych rodzin, które podejmą decyzję o przyjęciu duszpasterza w domu. Przed uroczystością Narodzenia Pańskiego (lub po uroczystości), wierni otrzymają w kościele, w kancelarii parafialnej lub inną właściwą drogą formularze, w których pisemnie wyrażą chęć przyjęcia kapłana w domu, a następnie dostarczą je do parafii. Informację o gotowości przyjęcia duszpasterza w domach mogą zebrać również radni parafialni, sołtysi etc. Na tej podstawie kapłani sporządzą listę konkretnych mieszkań, do których zgodnie z ustalonym porządkiem zapukają, by odwiedzić domowników, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Warto zauważyć w tym kontekście, że w mniejszych wspólnotach parafialnych możliwe byłoby odwiedzenie kilku rodzin w ciągu dnia, co dawałoby większą możliwość zachowania bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Kolędowanie dla małych grup w kościołach i „Wieczór kolędowy”

W tym przypadku wizyta kolędowa składałaby się z dwóch części. W ciągu kolejnych dni po uroczystości Narodzenia Pańskiego duszpasterze wyznaczą msze św. w kościołach, kościołach filialnych / kaplicach dla rodzin z danej wsi lub ulicy / ulic w mieście, uwzględniając liczbę wiernych z danej części parafii i powierzchnię kościoła. Najlepiej, gdyby do kościoła zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin. W czasie Mszy św. duszpasterze wygłoszą homilię na temat przesłania nowego roku liturgicznego („Zgromadzeni na świętej wieczerzy”), pomodlą się za rodziny parafii i w ten sposób okażą duchowe wsparcie dla wszystkich, zmagających się z pandemią. Podczas ogłoszeń parafialnych można przedstawić podsumowanie wydarzeń religijnych i przedsięwzięć materialnych w parafii w 2020 roku oraz przekazać plan na kolejny rok. Na zakończenie Eucharystii zostanie odmówiona modlitwa błogosławieństwa rodzin i ich domów, a także poświęcona woda, którą przedstawiciele rodzin zabiorą ze sobą.

Druga część modlitwy będzie miała miejsce w domach w czasie „Wieczoru kolędowego” (w gronie rodziny, bez obecności kapłana). Rodziny zorganizują spotkanie dla wszystkich domowników według schematu, który otrzymają w kościołach w czasie Mszy św.

 

List kolędowy

Po uroczystości Objawienia Pańskiego zakrystianin, pracownik parafii lub inne właściwe, pełnoletnie osoby mogłyby dostarczyć do bloków lub domów parafian pobłogosławioną kredę, kadzidło i wodę święconą oraz napisany przez duszpasterzy list. Celem listu będzie przekazanie pozdrowień kapłańskich, zapewnienie o modlitwie, a także udostępnienie wiernym modlitwy na czas pandemii z prośbą o opiekę Bożą nad ich domem. W liście może znaleźć się prośba o przyjście do kościoła wyznaczonego dnia na Mszę św. w intencji mieszkańców danej wioski, ulicy lub osiedla, odprawioną w okresie po Narodzeniu Pańskim, albo informacja o przełożeniu kolędy na inny termin.

 

Kolędowanie po ulicach parafii

Duszpasterz może udać się do danej wsi lub osiedla (dzielnicy, ulic) w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania, ale nie wchodząc do domów i mieszkań, zachowując właściwe odległości i zabezpieczenia sanitarne, pokropić z daleka ich odrzwia, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.

 

Oprac. j.b. na podst. Wskazania i sugestie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji płockiej w 2021 roku”

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Qwerty
Qwerty
2 lat temu

Kolędowanie w farze było na plus. Rozpiska kiedy, które ulice mają kolędę i była msza w kościele w małym gronie w danym dniu