W jakich okolicznościach możemy zostać zatrzymani i aresztowani?

Zatrzymanie wiąże się z pozbawieniem części praw. Warto jednak mieć na uwadze, że zwłaszcza wtedy niezbędne jest racjonalne i spokojne działanie, bez podejmowania impulsywnych decyzji. Dowiedz się, w jakich okolicznościach może dojść do zatrzymania oraz tymczasowego aresztowanie.

 

Zatrzymanie a tymczasowe aresztowanie – czym się różni?

Status podejrzanego w sprawie karnej to trudna sytuacja, w której warto zadbać o rozsądek. Przede wszystkim należy rozróżnić zatrzymanie od tymczasowego aresztowania. To pierwsze rozwiązanie prawne może być przeprowadzone na wniosek policji lub prokuratora. Zachodzi wtedy, gdy istnieją przesłanki, że osoba podejrzana może zbiec lub ingerować oraz zacierać ślady popełnionego przestępstwa.  Nie muszą być natomiast przedstawione zarzuty zatrzymanego. Zatrzymanie trwa nie dłużej niż 48 godzin, a jeśli policja wystąpi z wnioskiem o areszt, 72 godziny. Po tym czasie osoba podejrzana zostanie zwolniona lub jeśli taka będzie decyzja sądu, aresztowana.

Ważną kwestią jest to, ile może trwać tymczasowe aresztowanie. Jest to w dużej mierze zależne od rodzaju przestępstwa. Warto wiedzieć, że ten środek jest stosowany wobec osoby ze statusem podejrzanego lub oskarżonego. To ile trwa tymczasowe aresztowanie, reguluje art. 263 Kodeksu postępowania karnego. Zatem:

  • w postępowaniu przygotowawczym – nie dłużej niż 3 miesiące,
  • na wniosek prokuratora sąd może wydłużyć tymczasowe aresztowanie na okres do 12 miesięcy.

Warto jednak mieć na uwadze, że od momentu wydania pierwszego wyroku, nie można stosować dłużej tymczasowego aresztowania niż 24 miesiące.

 

Kiedy może być zastosowane tymczasowe aresztowanie?

Tymczasowe aresztowanie ma zastosowanie w sprawach karnych, kiedy istnieje duże ryzyko, że podejrzany lub oskarżony może:

  • zbiec,
  • ukryć się,
  • zacierać dowody lub mataczyć, nakłaniać świadków do zmiany zeznań,
  • popełnić przestępstwo przeciwko zdrowiu lub życiu.

Ten środek zapobiegawczy jest wykorzystywany w przypadku, gdy chodzi o popełnienie przestępstwa, za które grozi kara pozbawienia wolności co najmniej 3 lata.

 

Tymczasowe aresztowanie – adwokat Gdańsk

W przypadku, kiedy sąd zadecyduje o zastosowaniu tak surowego środka, warto zadbać o zabezpieczenie swoich praw i interesów. Dlatego wiele tymczasowo aresztowanych szuka wsparcia prawnego. Warto zadbać o wynajęcie prawnika, który ma doświadczenie w sprawach karnych oraz jest dostępny na miejscu. Adwokat w Gdańsku w takiej sytuacji poinformuje aresztowanego o przysługujących mu prawach, a przy tym zadba o stworzenie linii obronny. Zadaniem prawnika jest także ustalenie faktów, jeśli takie występują, które mogą przesądzić o zwolnieniu z aresztu. Warto mieć także na uwadze, że adwokat jest dla aresztowanego łącznikiem ze światem. Wynika to z tego, że prokurator czy sąd nie może odmówić widzenia z obrońcą. Dzięki temu aresztowany może zadbać także o załatwienie pilnych spraw biznesowych czy rodzinnych bez zbędnej zwłoki. Skorzystanie z pomocy prawnika w sprawach karnych pomaga w uchronieniu dobrego interesu podejrzanego.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments