Ustawa o pomocy dla kredytobiorców przyjęta przez Sejm

W czwartek, 7 lipca Sejm przyjął ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawierającą przepisy o wsparciu kredytobiorców, która wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października 2022 roku.

 

Rozwiązania w ustawie wprowadzają tzw. „wakacje kredytowe”. Termin zawieszenia wykonania umowy kredytowej będzie wynosił 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r. oraz 1 miesiąc w każdym kwartale 2023 r. , czyli razem 8 miesięcy.

– Zawieszenie będzie dotyczyło kredytów w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska. Ponadto środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zwiększą się z 600 mln zł do 2 mld zł. Dzięki przyjętym rozwiązaniom możemy realnie pomóc obywatelom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Pandemia i wojna w Ukrainie spowodowały znaczny wzrost inflacji a wysokie stopy procentowe wpłynęły na zwiększenie rat kredytów – wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

 

Przyjęta ustawa to także, jak zapowiada rząd, wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) o 1,4 mld zł. Złożenie wniosku kredytobiorcy o wsparcie z funduszu będzie możliwe online. Maksymalne wsparcie wyniesie 2 tys. zł i będzie wypłacane przez 36 miesięcy, co da łącznie 72 tys. zł.

– Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone – informuje ministerstwo finansów.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Pomoc chyba powinni dostać tylko ci naprawdę potrzebujący, którzy mają nóż na gardle przez wzrost rat.

No ale my jesteśmy przecież bogatym krajem, stać nas na pomaganie wszystkim. Szkoda tylko, że Matołuszek nie rozumie, że to tylko nakręca inflację. Ale przecież wkrótce zaczyna się wyborczy maraton, więc trzeba rzucić kasą.

Konowal
Konowal
1 rok temu

Czyli wszyscy😀

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Konowal

Wszyscy? Nie sądzę.