Upłynął termin składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Co ze spóźnialskimi?

30 czerwca upłynął ustawowy termin składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wciąż wielu właścicieli budynków w powiecie przasnyskim nie podało informacji. Jak jest w innych gminach?

 

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego Polacy najchętniej składali deklaracje za pośrednictwem urzędnika – 4 185 123. Deklaracji złożonych online zgromadzono 2 292 199.

– Ze złożonych deklaracji wynika, że najwięcej źródeł ciepła w naszych budynkach to kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – 3 242 237. Kotłów gazowych mamy w systemie zgłoszonych 2 338 763. Ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny  to kolejna pozycja, z wynikiem 1 026 489. Równie często korzystamy z takich źródeł jak: kominek, koza, ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel): 1 024 897. Zgłoszono również do CEEB 505 394 kuchni węglowych, piecokuchni itp.  Piecy kaflowych na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) mamy 419 297. Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania dały wynik 308 341 źródeł. Miejska i lokalna sieć ciepłownicza w CEEB to 288 114 zgłoszonych źródeł ciepła. Popularne ostatnio pompy ciepła to w systemie 209 666 zgłoszonych źródeł – czytamy.

 

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, dlatego GUNB informuje, że należy ją składać również po terminie. Choć przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji przewidują sankcje karne za niezłożenie deklaracji w terminie (grozi za to kara grzywny do 500 zł) zapominalscy mogą wciąż złożyć ją bezkarnie zarówno przez internet, jak i w gminie. GUNB zapewnia, że niedotrzymanie terminu nie stanowi podstawy do automatycznego zastosowania sankcji karnych. By zatem uniknąć kary należy pospieszyć się i złożyć deklarację zanim otrzymamy karę – w formie mandatu lub wniosku do sądu o ukaranie.

Do tej pory 100 proc. deklaracji wypełnili mieszkańcy trzech gmin w Polsce: Siennica Różana, Terespol i Zawidów.

 

W powiecie przasnyskim sytuacja wg zamieszonego w internecie rankingu (faktyczna ilość złożonych deklaracji może być większa ze względu na fakt, że urzędnicy mogli nie wprowadzić jeszcze wszystkich deklaracji do systemu) wygląda następująco:

  • Miasto Przasnysz – 65%
  • Gmina Przasnysz – 60%
  • Gmina Chorzele – 55%
  • Gmina Krzynowłoga Mała – 71%
  • Gmina Jednorożec – 74%
  • Gmina Krasne – 75%
  • Gmina Czernice Borowe – 43%

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Chorzele jak zwykle w końcówce.

Arkadiusz
Arkadiusz
1 rok temu

W zakociu nieraz zimą śmierdzący dym