UNICEF: Po tygodniu konfliktu na Ukrainie pół miliona dzieci zostało uchodźcami

Obecny konflikt ma dramatyczny wpływ na dzieci. Walki nasilają się w głównych miastach na Ukrainie i wokół nich. Dzieci znajdują się w śmiertelnej pułapce. Są narażone na przemoc, obrażenia i śmierć, zwłaszcza gdy atakowane są obszary cywilne.

 

– Użycie broni w miastach zmienia ten kryzys w katastrofę dla dzieci na Ukrainie – powiedziała Afshan Khan, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Europy i Azji Środkowej. – Każda operacja zbrojna prowadzona na taką skalę, powoduje krzywdę najmłodszych. Konsekwencje będą tragiczne – dodaje.

Od 24 lutego zginęło 17 dzieci, a 30 zostało rannych. To jedyne dane, które Organizacja Narodów Zjednoczonych była w stanie zweryfikować. Prawdziwa liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Konflikt wywołał również masowe przesiedlenia ludności. Już teraz jest to jeden z największych kryzysów uchodźczych w Europie od czasów II wojny światowej. Pół miliona dzieci już znalazło się w krajach ościennych, a liczba uchodźców wciąż rośnie.

Setki domów zostało uszkodzonych, a doniesienia o poważnych zniszczeniach w szkołach, sierocińcach i szpitalach budzą grozę.

 

Potrzeby humanitarne w całym kraju rosną z godziny na godzinę. Setki tysięcy ludzi nie mają dostępu do wody pitnej z powodu uszkodzenia wodociągów. W kraju zaczyna brakować środków medycznych i higienicznych.

UNICEF współpracuje z organizacjami partnerskimi, aby dotrzeć do dzieci z ratującą życie pomocą, w tym ze wsparciem medycznym, edukacyjnym i wodno – sanitarnym. UNICEF zwiększa również swoje działania, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby dzieci i rodzin przekraczających granice krajów sąsiednich. Działania te obejmują tworzenie punktów wsparcia, tzw. Blue Dots wzdłuż dróg przemieszczania się matek i dzieci.

UNICEF apeluje o 276 mln dolarów, aby pomóc dzieciom na Ukrainie oraz o dodatkowe 73 mln dolarów na pomoc najmłodszym w krajach sąsiednich.

– Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zaspokoić podstawowe potrzeby dzieci, ale jedynym wyjściem z tragedii, która rozgrywa się na Ukrainie, jest zakończenie tego konfliktu – powiedziała Afshan Khan.

 

UNICEF Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc dzieciom na Ukrainie. Obecne wsparcie organizacji obejmuje transport czystej wody, środków higienicznych, sanitarnych oraz zapewnianie pomocy medycznej i psychologicznej dla poszkodowanej społeczności. Pomóc można przekazując darowiznę poprzez stronę www.unicef.pl/ukraina.

 

 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
9 miesięcy temu

Osoby znane z telewizji powinny dac przykład i przyjąć do swoich domów każdy po dziesięciu Ukraińców

Obywatel
Obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  Alina

Dokładnie wtedy lepiej by byli znani
.Chyba że sami na chleb nie mają itp.