Uczniowie ZSP Chorzele wzięli udział w akcji „Szkoła Pamięta”

Chorzelska młodzież wzięła udział w akcji „Szkoła Pamięta”. Uczniowie odwiedzili cmentarz i miejsca historyczne w gminie Chorzele.

 

Po raz czwarty Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprosiło uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w akcji pod nazwą „Szkoła Pamięta” zachęcając do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.

– „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności – wyjaśnia ministerstwo.

 

W ramach akcji uczniowie z Zespołu Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach pod opieką ks. Wojciecha Porowskiego odwiedzili miejsca pamięci na Cmentarzu Parafialnym w Chorzelach oraz w różnych rejonach miasta. Podczas wycieczki młodzież zapoznała się z historią swojej okolicy, a także modliła się za zmarłych i uporządkowała groby.

27 października uczniowie klasy I C liceum ogólnokształcącego i I technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z wychowawcami Marleną B. Chmielewską – Burczyńską i Iwoną Szcześniak – Koczkodon  wybrali się do Gór Dębowych.

– Jest to miejsce, które obfituje w obiekty historyczne, między innymi znajdują się tam pozostałości po obozowisku żołnierzy niemieckich z 1914 , dęby katyńskie, świerk papieski i liczne kapliczki. Tam też znajduje się pomnik żołnierza podziemia niepodległościowego Zacheusza Nowowiejskiego, ps. „Jeż” – podaje szkoła.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments