Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z wizytą w Sejmie

Kancelaria Sejmu zaprosiła Środowiskowe Domy Samopomocy do wzięcia udziału w akcji edukacyjnej SIERPIEŃ W SEJMIE organizowanej przez Biuro Komunikacji Społecznej.

     Odpowiadając na  to zaproszenie dnia 25 sierpnia 2016 uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy    w Przasnyszu i Makowie Mazowieckim pojechali na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd rozpoczęliśmy od  zwiedzania budynku Sejmu. Po wyjściu z autokaru  krótkie oczekiwanie na wejście do Sejmu uczestnicy wycieczki spędzili oglądając Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, znajdujący się naprzeciwko kompleksu budynków sejmowych.

   W gmachu Sejmu czekała Pani przewodnik, która oprowadziła grupę po salach obrad i innych pomieszczeniach, opowiadając o pracy posłów i senatorów. Pierwszym punktem wizyty w Sejmie była sala posiedzeń, gdzie uczestnicy przebywając w miejscu dla publiczności, słuchali wykładu o historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu oraz dowiedzieli się jak funkcjonuje Sejm i Senat. Zwiedzanie Sejmu było interesującym i wyjątkowo pouczającym przeżyciem. Poznając zasady pracy tego najwyższego organu Państwa Polskiego, nie tylko współczesne ale i te dawne z okresu I i II Rzeczypospolitej, uczestnicy dowiedzieli się wiele o historii Polski. Poznali interesujące fakty dotyczące procedur sejmowych, zasad stanowienia prawa, sposobu głosowania i działalności posłów w Sejmie i poza nim.

   Następnie grupa udała się na hol główny, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca posłów senatorów RP – ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz gablota z laskami marszałkowskimi i pamiątkowa tablica upamiętniająca wizytę papieża Jana Pawła II w Parlamencie Narodowym. Duże zainteresowanie wśród uczestników wzbudziła także makieta wszystkich zabudowań sejmowych. Sejmowy gmach większość osób widziała tylko na ekranach telewizyjnych, a będąc w samym środku, można było porównać swoje wyobrażenia i wczuć się w jego atmosferę. Po zwiedzaniu  udaliśmy się  na obiad do Kancelarii Prezydenta.

  Po  zakończonej wizycie w Sejmie pojechaliśmy do Łazienek Królewskich gdzie uczestnicy wycieczki zobaczyli pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wyspie  z otoczeniem i kompleks parku.  Można tu było odpocząć obserwując przyrodę, spacerując ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów, kwiatów, podziwiając wiewiórki, kaczki i pawie. Zwiedzanie ogrodów Łazienek Królewskich   było  dużą przyjemnością i doskonałym relaksem w  ten słoneczny, ciepły dzień.

  Tuż przed powrotem do domu uczestnicy mieli jeszcze chwilę na posiłek w restauracji  Mc Donald.

Wizyta w Sejmie oraz spacer po Łazienkach Królewskich z pewnością  pozostaną na długo w naszej pamięci.

MOPS Przasnysz


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments