Uczcili rocznicę „Biegiem Tropem Wilczym” [FOTO]

W sobotę, 16 października odbył się „Bieg Tropem Wilczym”. Wydarzenie miało wyjątkowo patriotyczny charakter, zostało zorganizowane się w 70-tą rocznicę  likwidacji ostatniego na Północnym Mazowszu patrolu Stanisława Kakowskiego ps. „Kaźmierczuk” wchodzącego w skład oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Bieg przeprowadzono w Kadzielni, w miejscu, gdzie miały miejsce tragiczne wydarzenia z 1951 r. w których polegli żołnierze oddziału „Kaźmierczuka” w walce z funkcjonariuszami KBW i UB.

 

Inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Czernice Borowe, który wziął czynny udział w biegu, honorowo pokonując dystans 1963 m.

W ramach zawodów rozegrano 4 biegi na dystansach: 200 m, 500 m, 1 km i 1963 m. Dodatkowe atrakcje zapewnili żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa, którzy przygotowali pokaz sprzętu wojskowego.

 

Wszyscy zawodnicy otrzymali oficjalny, odlewany medal „Tropem Wilczym”, koszulkę z wizerunkiem żołnierzy wyklętych oraz specjalnie wydane przez IPN opracowania na temat wydarzeń z 1951 r. w Kadzielni i jego bohaterach.

W zawodach wzięło udział łącznie 60 zawodników.  Zwycięzcy wszystkich biegów otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.  Na zakończenie zawodów odbyło się losowanie specjalnej nagrody ufundowanej przez Wójta Gminy Czernice Borowe – zegarka sportowego Xiaomi Mi Watch oraz kilku nagród od 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

 

Źródło KS Przaśnik
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aśko
Aśko
1 miesiąc temu

Skąd byli ci partyzanci w 1951 z Kadzielni, skoro oddział Roja został rozwiązany, wczesniej

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu
odpowiada  Aśko

Ukrywali się u gospodarzy. Tylko oni pozostali jeszcze z całego oddziału.

Aśko
Aśko
1 miesiąc temu

Ale dlaczego się ukrywali , jak wojna 6 lat temu się zakończyła , mogli się ujawnić i złożyć broń .