Trwa rozbudowa ciechanowskiego szpitala. Prace potrwają do końca roku

Do końca roku zakończą się prace budowlane przy nowym obiekcie Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Będą się w nim mieścić oddziały zakaźny i psychiatryczny. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Na budowę oddziałów samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył w sumie ponad 40,5 mln zł.

 

Rozbudowa obiektu przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie to jedna z największych inwestycji Samorządu Województwa Mazowieckiego na północnym Mazowszu w ostatnich latach. W nowym obiekcie swoje siedziby znajdą: oddział zakaźny i oddział psychiatryczny z poradniami.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, zarząd województwa zdecydował o rozbudowie właśnie tych oddziałów ze względu na sytuację zdrowotną w kraju i na Mazowszu. – Ostatnie lata i pandemia pokazały nam, że nie można zapominać o rozwoju medycyny chorób zakaźnych. Mazowsze to region z największą liczbą ludności i w razie zagrożenia epidemicznego musimy mieć odpowiednie warunki, przestrzeń i wykształconą kadrę medyczną, aby zadbać o życie i zdrowie Mazowszan. Z kolei psychiatria jest jedną z najsłabiej finansowanych dziedzin medycyny, na którą zapotrzebowanie stale rośnie.

 

Inwestycja jest prawie w całości finansowana z budżetu województwa mazowieckiego. Od 2021 r. sejmik przeznaczył na nią już w sumie ponad 40,5 mln zł. Projekt obejmuje przebudowę i rozbudowę dotychczasowego budynku oddziału zakaźnego oraz zagospodarowanie terenu wokół. Do rozbudowanego obiektu przeniesiony zostanie również oddział psychiatryczny, który w tej chwili mieści się w pawilonie znacznie oddalonym od szpitala.

Zarząd województwa zdecydował również zwiększeniu dofinansowania i zakresu inwestycji o 4,5 mln zł, dzięki czemu wyremontowane zostaną ciągi komunikacyjne łączące budynek z pozostałą częścią szpitala.

Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa, zaznacza, że rozbudowa i modernizacja oddziału zakaźnego jest jednym z zadań priorytetowych dla szpitala. – Chcemy stworzyć nowoczesne warunki do leczenia chorób zakaźnych oraz stworzyć przestrzeń, która będzie wykorzystywana tylko w sytuacjach kryzysowych, kiedy nagle będzie potrzeba udostępnienia dodatkowych łóżek.

 

Trzy kondygnacje, dwa oddziały

Nowy budynek składa się z trzech kondygnacji – parteru i dwóch pięter. Na parterze mieści się wejście do Oddziału Zakaźnego oraz dwa boksy melcerowskie dla pacjentów z chorobami wysoko zakaźnymi. Znajduje się tu również izba przyjęć, zaplecze pielęgniarskie, hol windowy i klatka schodowa.

Pozostałą część parteru będzie zajmował oddział psychiatryczny. Wejście wraz z podjazdem dla osób z niepełnosprawnościami będzie od strony południowej. Oddział składa się z dwóch części – oddziału dziennego i całodobowego oraz poradni: leczenia uzależnień, zdrowia psychicznego oraz psychologicznej. W oddziale psychiatrycznym znajdzie się miejsce dla 41 pacjentów. Do ich dyspozycji będzie 15 sal chorych, w tym dwie izolatki z węzłami sanitarnymi, sale terapeutyczne. Znajdą się tam również pokoje lekarskie, administracyjne i węzły sanitarne dla pacjentów i personelu.

 

Piętra pierwsze i drugie w całości przeznaczono na oddział zakaźny. Na obu piętrach będzie 28 sal (w tym 6 izolatek z węzłami sanitarnymi), które pomieszczą 38 pacjentów, a także pokoje lekarskie, administracyjne, łazienki, pomieszczenia techniczne.

Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół budynku – powstaną chodniki i jezdnia, oświetlenie zewnętrzne i ogrodzenie. Zaplanowano również budowę boiska sportowego dla pacjentów oddziału psychiatrycznego. Całość uzupełnią trawniki i nasadzenia roślinne – rośliny ozdobne, drzewa liściaste i iglaste.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

W przasnyskim szpitalu chociaż łazienki zróbcie bo ich stan jest tragiczny.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Ciechanów ma managera, my mamy pozera.

Lopez
Lopez
1 rok temu

Ciechanów nie ma managera tylko ma pieniądze z Województwa od Marszałka – znaffffco tematu. To jest cała tajemnica ”sukcesu”. Widzę, że tu dużo piszesz a mało wiesz.

Aga-ton
Aga-ton
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

I zostawić personel bez premii? Chyba żartujesz.