Trwa budowa nowej linii średniego napięcia w gminie Jednorożec

Mieszkańcy Gminy Jednorożec, tak jak pozostałych miast i gmin naszego powiatu również będą mogli niebawem spać spokojnie i bez obaw o brak prądu oraz związanych z tym skutków. Trwa budowa nowej linii średniego napięcia z Głównego Punktu Zasilania w Chorzelach – w pasie drogi powiatowej do Jednorożca.

Elektryfikacja powiatu możliwa była dzięki staraniom starosty Zenona Szczepankowskiego, zarządowi i radzie powiatu oraz strefom gospodarczym i linii wysokiego napięcia 110 kV, do budowy której władze powiatu doprowadziły w pasie tzw. trasy różowych słupów. Niespotykany, na naszym terenie, od dziesięcioleci rozmach w inwestycjach energetycznych ma związek z wymogami, jakie postawili nam inwestorzy w nowo powstałych strefach gospodarczych. Gmina Jednorożec, którą zamieszkuje ponad 7 tysięcy osób jest gminą typowa rolniczą z wieloma gospodarstwami rolnymi, w tym nastawionymi na produkcję mleka. Prąd i jego jakość jest więc bardzo istotnym czynnikiem. Inwestycję i jej postępy w dniu 23 listopada przeglądali radni powiatowi z gminy Jednorożec Marek Walędziak i Dariusz Wilga.

W powiecie przasnyskim nie zabraknie już prądu dobrej jakości

W powiecie przasnyskim nie zabraknie już prądu dobrej jakości, a problem niedoboru mocy energii zarówno dla mieszkańców indywidualnych, jak i przedsiębiorców został wyeliminowany. Nowa linia wysokiego napięcia (tzw. różowe słupy na trakcie królewieckim) do budowy której doprowadził starosta przasnyski Zenon Szczepankowski została już wpięta do magistrali mazowieckiej i uruchomiona. W drugim etapie cały powiat zyska dodatkowe zabezpieczenie energetyczne z magistrali warmińsko – mazurskiej. Obie magistrale zostaną spięte i pozwolą na alternatywne zasilanie całego powiatu.

Powiat zabezpieczony energetycznie

Linia została wpięta od strony Przasnysza, czyli do magistrali mazowieckiej, gdzie gruntownie zmodernizowano Główny Punkt Zasilania. Na północy powiatu, w Chorzelach, wybudowano od podstaw i uruchomiono kolejny Główny Punkt Zasilania, od którego sieć jest rozprowadzana, a istniejące zakłady pracy i przedsiębiorstwa już przyłączają się do nowej sieci. Przasnysz i część południowa powiatu zyska w kolejnym etapie dodatkowe zabezpieczenie energetyczne od strony Wielbarka z magistrali warmińsko – mazurskiej. Jeszcze w tym roku ruszy budowa linii od głównego Punktu Zasilania w Chorzelach do Wielbarka i do Jednorożca.

Powiat będzie zasilany z dwóch stron

Od wielu lat było jasne, że dla zbudowania bezpieczeństwa energetycznego powiatu i zabezpieczenia rozwoju gospodarczego niezbędna jest realizacja dwóch linii wysokiego napięcia wraz z infrastrukturą towarzyszącą. To są trudne inwestycje w przygotowaniu. W Polsce średni czas przygotowania takiej inwestycji do realizacji wynosi 18 lat. My uzyskaliśmy pozwolenie na budowę linii energetycznej 110 kV w pasie infrastrukturalnym łączącym Przasnysz z Chorzelami w ciągu 8 miesięcy i to jest czasowy rekord Polski. Przekonaliśmy też PGE do sfinansowania tej inwestycji. Wykupiliśmy od prywatnych właścicieli około 1 tys. działek właśnie pod potrzeby tego pasa.

Nowe linie wysokiego i średniego napięcia

Inwestycja wyeliminuje problem niedoboru mocy energii zarówno dla mieszkańców powiatu, firm już funkcjonujących, ale również potencjalnych inwestorów. Rozpoczęło się już planowanie drugiej linii 110 kV Wielbark – Chorzele, zamykającej łącznik dwóch magistrali energetycznych – mazowieckiej i warmińsko-mazurskiej. W międzyczasie PGE Warszawa realizuje przebudowę wielu linii SN na terenie powiatu przasnyskiego, gdyż stały się one przestarzałe i nieefektywne. Niespotykany, na naszym terenie, od dziesięcioleci rozmach w inwestycjach energetycznych ma związek z wymogami, jakie postawili nam inwestorzy w nowo powstałych strefach gospodarczych. Robimy wszystko, aby ich postulatom uczynić zadość. Ale problemem było już także otrzymanie nowych lub dodatkowych mocy energetycznych dla firm istniejących. Ten niedostatek już udało się rozwiązać.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments