„To historyczny moment”. W Polsce ruszyły szczepienia przeciw COVID-19!

Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska i dyrektor tego szpitala prof. Waldemar Wierzba byli jednymi z pierwszych osób w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19. Proces szczepień rozpoczął się właśnie nie tylko w całym kraju, także w większości państw UE.

 

– To historyczny moment – powiedziała tuż przed przyjęciem szczepionki Naczelna Pielęgniarka MSWiA Alicja Jakubowska. Pierwsze szczepionki podano w szpitalu MSWiA w Warszawie w poświąteczną niedzielę 27 grudnia 2020 roku o godz. 8:30. Zaraz po Alicji Jakubowskiej zaszczepiono zarządzającego placówką prof. Waldemara Wierzbę i dyrektora medycznego dr Artura Zaczyńskiego. Symboliczne szczepienie odbyło się przed kamerami. Było jednym z wielu, jakie 27 grudnia przeprowadza się  w szpitalach w całym kraju.

Bezpieczna szansa na powrót do normalności

– Jeśli chcemy wrócić do normalności, wygrać z chorobą, nie ma innej możliwości – trzeba się zaszczepić – powiedziała Alicja Jakubowska. – Nie bolało – przekonywała tuż po przyjęciu szczepionki.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób, najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie 0 szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.


 

Źródło gov.pl
Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
1 rok temu

Wbrew zapewnieniom premiera, żadnego powrotu do normalności raczej nie należy się spodziewać. Prezes firmy BioNtech (tej, co robiła szczepionkę z Pfizerem), stwierdził właśnie, że COVID-19 zostanie z nami na dekadę (10 lat). Cytat: „koronawirus ciągle mutuje i nawet zaszczepienie znacznej części populacji może nie być tu rozwiązaniem”.

Bartek
Bartek
1 rok temu
Reply to  Magda

Covid jest z nami od 1876 roku bodajże. Po co się spinają. Panika w tym roku i eksperymenty

Bartek
Bartek
1 rok temu
Reply to  Magda

Błąd druku 1976

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Bartek

A mogę nieśmiało spytać o źródło tej wiedzy?

Szczepan
Szczepan
1 rok temu

Internet! 🙂

Irena
Irena
1 rok temu
  1. najpierw wywołanie powszechnego strachu,
  2. potem uprzykszenie ludziom życia bezsensownymi ograniczeniami, bankructwami
  3. następnie „światełko w tunelu” pod potacią wybawienia od nieszczęść jakimi ma niby byc szczepionka
  4. i cyk, mamy zniewolony naród, poddany eksperymentowi medycznemu, z wstrzykniętym niewiadomo czym