Terytorialsi z powiatu przasnyskiego złożyli przysięgę.

Wczoraj, na terenie ciechanowskich koszar, gdzie stacjonuje 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej odbyła się przysięga wojskowa podczas której wręczone zostały pierwsze patenty podoficerskie w ramach kursu SONDA. Brali w niej udział również terytorialsi z powiatu przasnyskiego.

W niedzielne południe słowa roty przysięgi wypowiedziało ponad 400 terytorialsów pięciu Brygad OT z całej Polski, 68 przysięgę złożyło w Ciechanowie. Byli to ochotnicy, którzy zamiast wyjechać na ferie zimowe postanowili zaciągnąć się do wojska i czas zimowej przerwy w nauce spędzić na poligonie. Szkolenie zorganizowane w czasie ferii cieszyło się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród ludzi młodych. Blisko 50% składających wczoraj przysięgę to osoby w wieku 18-21 lat, głownie uczniowie i studenci. Wśród nowych terytorialsów jest również 3 nauczycieli, instruktorzy strzelectwa, sprzedawcy, operatorzy różnego rodzaju maszyn, budowlańcy czy kierowcy.

Wachlarz  zawodów i profesji jest szeroki, mimo tego, tu za bramą koszar, wszyscy jesteśmy tacy sami, a co najważniejsze, mamy taki sam cel – stać się profesjonalnie wyszkolonymi żołnierzami. Formacja, którą razem tworzymy, jest w rzeczywistości wspólnotą ludzi pełnych pasji i zaangażowania – mówił w swoim wystąpieniu przedstawiciel przysięgających żołnierzy, szer. Sebastian Bramowicz.

Wczorajsza uroczystość to powód do dumy nie tylko dla nowych Terytorialsów, ale również dla tych, którzy odebrali patenty podoficerskie. Odebrało je 52 kadetów kursu podoficerskiego SONDA.

Kurs podoficerski SONDA skierowany jest wyłącznie do żołnierzy – ochotników WOT, którzy są w służbie minimum od roku. Trwał kilka miesięcy i obejmował zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne.

– Jest to okres bardzo intensywnych ćwiczeń. W SONDZIE wzięli udział żołnierze, którzy bardzo angażują się w szkolenie, są instruktorami, korzystają z dodatkowych kursów czy kursów i chcą rozwijać się jeszcze bardziej – podsumował jeden z kadetów kursu podoficerskiego kpr. Marcin Zieliński.

Obecnie w szeregach 5. Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej służy 2100 żołnierzy, z czego ponad 1800 stanowią ochotnicy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Źródło 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments