Świąteczny bilans na naszych drogach. 4 osoby zginęły, 41 rannych, 81 nietrzeźwych kierujących.

Podczas świątecznych dni na mazowieckich drogach doszło do 28 wypadków, w których zginęły 4 osoby. 41 osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 81 nietrzeźwych kierujących. Ponownie apelujemy o noszenie odblasków przez pieszych. Jest to szczególnie ważne, gdy na drogach panują trudne warunki pogodowe i szybciej zapada zmrok.

W ciągu sześciu (24-29.12) świątecznych dni na mazowieckich drogach doszło do 28 wypadków, w których zginęły 4 osoby. Wśród ofiar byli piesi. Piesi, którzy poruszali się po drogach po zmroku nie używając elementów odblaskowych. I choć przepisy zobowiązują do stosowania odblasków podczas poruszania się poza obszarem zabudowanym, to policjanci apelują o to, by zawsze w miejscu widocznym na odzieży mieć taki element, bo ma to niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Być może gdyby ci piesi mieli odblaski nie doszłoby do tych tragedii.

We wszystkich wypadkach 41 osób zostało rannych. Podczas świąt nie obyło się też bez nietrzeźwych kierujących. Mazowieccy policjanci zatrzymali aż 81 kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę „na podwójnym gazie”, ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg. Pamiętajmy także o odpowiedzialności karnej, że według Kodeksu Karnego osoba, która znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd zarówno w ruchu lądowym, wodnym jak i powietrznym, może zostać pozbawiona wolności na okres do dwóch lat.

Trzeba pamiętać też, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację. Dużą rolę odgrywają członkowie rodzin takich kierowców, albo pasażerowie, którzy widząc tego typu sytuację powinni ostro zareagować, nawet odbierając kluczyki do samochodu, aby uniemożliwić jazdę by nie doszło do tragedii.

Przed nami kolejny przedłużony weekend, tym razem sylwestrowy. Dlatego mazowieccy policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, brak pośpiechu i zachowanie zdrowego rozsądku, tak abyśmy wszyscy szczęśliwie powitali Nowy Rok.


Źródło KGP
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments