Starostwo Powiatowe zamieni się na działkę z Nadleśnictwem Parciaki. „Na prośbę mieszkańców”

W czasie ostatniej sesji rady powiatu przasnyskiego radni podjęli szereg uchwał dotyczących wyrażenia zgody na nabycie przez powiat kilku działek, a także zamiany nieruchomości w Chorzelach. W jakim celu?

 

W czasie ostatniej sesji radni powiatowi przyjęli pakiet uchwał dotyczących wyrażenia zgody na nabycie działek (w Przasnyszu, Jednorożcu i w Krzynowłodze Małej) i jedną uchwałę dotyczącą zamiany nieruchomości powiatowej na działkę należącą do Nadleśnictwa Parciaki – obie działki znajdują się na terenie miasta Chorzele i są działkami leśnymi. Ostatnia z wymienionych uchwał, jak się okazało, została podjęta na prośbę mieszkańców, którzy motywują ją: „stworzeniem możliwości swobodnego dojazdu do ich pól”.

Jak czytamy w uzasadnieniu wspomnianej uchwały: „w dniu 14 grudnia 2021 roku do Zarządu Powiatu Przasnyskiego wpłynęło pismo mieszkańca gminy Chorzele, pod którym podpisało się kilku właścicieli i dzierżawców działek sąsiednich z działką oznaczoną nr 81, położoną w obrębie 0001 Chorzele – Miasto z prośbą cyt. „o zamianę działki nr 81, która jest w posiadaniu Nadleśnictwa Parciaki na działkę z zasobów Starostwa. Prośbę naszą motywujemy tym, że działka ta stwarzałaby możliwość swobodnego dojazdu do naszych pól. Droga gminna, z której powinniśmy korzystać jest nieprzejezdna do części gruntów, a Urząd Gminy Chorzele nie spieszy się z jej naprawą”.

 

Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2021 roku wyraził w tej sprawie pozytywną opinię. „W dniu 15 marca 2022 roku Starostwo Powiatowe w Przasnyszu zleciło uprawnionemu geodecie wykonanie podziału działki stanowiącej własność Powiatu Przasnyskiego, oznaczonej w rejestrze ewidencji gruntów i budynków nr 280/2 o pow. 9,6472 ha, położonej w obrębie Chorzele – Miasto. W dniu 11 kwietnia 2022 roku został przyjęty do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego operat techniczny z projektem podziału nieruchomości działki nr 280/2 o pow. 9,6472 ha na działki: nr 280/3 o pow. 4,800 ha oraz nr 280/4 o pow. 4,8472 ha.”- czytamy. W uzasadnieniu podano również przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami, który mówi, że „nieruchomości mogą być przedmiotem zamiany między Skarbem Państwa a jednostkami samorządu terytorialnego oraz między tymi jednostkami, bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku rożnej wartości zamienianych nieruchomości”.

– Obie działki są działkami leśnymi, a ich zamiana odbywa się na prośbę mieszkańców – komentuje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

 

Na ponadgminne zadania inwestycyjne

Kolejne podejmowane przez radę uchwały dotyczyły zgody nabycia przez powiat działek. I tak: rada wyraziła zgodę na nabycie działek położonych w Przasnyszu nr 601 i 602, gdyż działanie ma na celu „realizację ponadgminnych zadań inwestycyjnych powiatu”

– Działki mogą zostać przeznaczone na utworzenie zbiornika retencyjnego na rzece Węgierce w Przasnyszu – informuje Starostwo.

Zgoda na nabycie nieruchomości w Krzynowłodze Małej – działka nr 133/1 i nabycie nieruchomości (działki nr 192/1) w drodze darowizny podyktowana została przeznaczeniem ich pod pas drogi publicznej.

 

Ostatnia uchwała dotyczyła zgody na nabycie nieruchomości (działek 222 i 224 w obrębie Jednorożca). „Na posiedzeniu w dniu 30 marca 2022 roku Zarząd Powiatu wyraził chęć odpłatnego nabycia nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, oznaczonych w rejestrze ewidencji gruntów i budynków jako działki nr: 222 o pow. 1,0485 ha oraz 224 o pow. 7,7870 ha, położonych w obrębie 0004 Jednorożec, gmina Jednorożec na rzecz Powiatu Przasnyskiego w celu realizacji ponadgminnych zadań inwestycyjnych powiatu” – czytamy w uzasadnieniu.

 

ren

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Chorzelak
Chorzelak
1 miesiąc temu

Haha, a wiecie czyja łąka jest za tą działką? Radnego Powiatowego.

Karol
Karol
1 miesiąc temu
Reply to  Chorzelak

To cena za utrzymanie większości w RP. Tak działa PiS.

Krzych
Krzych
1 miesiąc temu
Reply to  Karol

Cała prawda o „dobroci i dobrych intencjach starosty”.

Edward
Edward
1 miesiąc temu

„Urząd Gminy Chorzele nie spieszy się z jej naprawą”. Zawsze powtarzam, że Corelem to sran umysłu