Stan epidemii zostanie zniesiony w połowie maja

Resort zdrowia zapowiada wprowadzenie w połowie maja stanu zagrożenia epidemiologicznego.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował Polską Agencję Prasową, że w połowie maja ma zostać zniesiony stan epidemii, który obowiązuje od 20 marca 2020 roku. Zastąpiony zostanie stanem zagrożenia epidemiologicznego.

– Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej. W połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego – informuje Niedzielski.

 

Stan epidemii to sytuacja prawna, ujęta w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która zostaje wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii. Ma pomóc w podjęciu działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych. Stan zagrożenia epidemicznego zostaje wprowadzony wówczas, gdy na danym obszarze występuje ryzyko wystąpienia epidemii.

Przypomnijmy, że od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyłączeniem budynków, gdzie przeprowadzana jest działalność lecznicza. Wśród nich są szpitale, przychodnie oraz apteki. Od 1 kwietnia zmieniono zasady zlecania oraz wykonywania testów na koronawirusa. Nie można już zrobić bezpłatnego testu na COVID-19 w mobilnych punktach wymazowych oraz w aptekach.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
7 miesięcy temu

Przewiduję, że w przypadku uspokojenia sytuacji na Ukrainie, zaraza jesienią powróci. Wraz z nią kolejne szczepienia, dyskryminacja, domowe areszty, segregacja i łamanie podstawowych praw człowieka. Bardzo chcę się mylić.