SPRAWOZDANIE STAROSTY PRZASNYSKIEGO ZENONA SZCZEPANKOWSKIEGO ZŁOŻONE PODCZAS SESJI RADY POWIATU PRZASNYSKIEGO W DNIU 28 SIERPNIA 2014 R.

Zarząd Powiatu wykorzystał okres wakacji do przyśpieszenia wielu inwestycji. Zakończona została budowa basenu w Chorzelach. Pływalnia przyjmuje już gości, a jej uroczyste otwarcie zaplanowaliśmy wraz z inauguracją powiatowego roku szkolnego na dzień 1 września. Program otrzymaliście Państwo w zaproszeniach. Mam nadzieję, że zechcecie z nich skorzystać. Basen cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W pierwszych dniach jego funkcjonowania korzystało z niego ponad 300 osób dziennie. Obecnie średnia dochodzi do 500 osób dziennie. Po rozpoczęciu roku szkolnego i rozpoczęciu zajęć wf spodziewamy się frekwencji ok. 1000 osób dziennie. Tak duże potrzeby świadczą o zasadności budowy aquaparku i lodowiska także w Przasnyszu. Na pewno statystyki te wykorzystamy do wniosku unijnego. 

 Dużym frontem idą prace na drogach powiatowych. Inwestycje te są związane na ogół z dotacjami unijnymi lub krajowymi, dlatego bardzo ważna jest tu terminowość. Niestety nie uda nam się na czas dokończyć remontu internatu ZSP przy ul. Mazowieckiej w Przasnyszu. Wykonawca natrafił tam na trudny do przewidzenia mankament starych stropów międzykondygnacyjnych, niewydolnej instalacji elektrycznej podtynkowej  i budowa zapewne przedłuży się o ok. 3 tyg. W tym czasie młodzież internacka będzie miała zapewnione noclegi w internacie Zespołu Policealnych Szkół Medycznych na ul. Szpitalnej.

Chcemy jeszcze odnowić elewacje budynku internatu i ZSP, bo chociaż były one ok. 10 lat temu robione wraz z termomodernizacją, to rosnące blisko duże drzewa spowodowały ich znaczne zabrudzenia. Inwestycja na ul. Mazowieckiej jest elementem Przasnyskiego projektu Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych, dlatego musimy ją robić w ramach reguł wydatkowania środków unijnych, licząc, że nasze obecne nakłady będą zaliczone do wkładu własnego dla całego projektu, który mamy zamiar realizować w nowej perspektywie unijnej 2014-2020.

Nie zdążymy też przeprowadzić planowanego na wakacje remontu internatu w Chorzelach związanego z przywróceniem funkcji mieszkalnych w pomieszczeniach zajmowanych przez przedszkole. Przedłużyła się nieco budowa nowego przedszkola w Chorzelach musimy przetrzymać klasy przedszkolne w internacie jeszcze przynajmniej przez wrzesień.

Pewne utrudnienia lokalowe odczuje też LO w Jednorożcu w związku z opóźnieniem remontu i rozbudowy kompleksu szkolnego w Jednorożcu.

Pozostałe obiekty oświatowe są dobrze przygotowane na rozpoczęcie roku szkolnego. Dyrektorzy wszystkich szkół potwierdzili możliwość rozpoczęcia roku szkolnego. Wszystkie szkoły powiatowe nastawiają się na korzystanie z basenu w Chorzelach. Basen ten dla wszystkich naszych uczniów będzie bezpłatny zgodnie z uchwałą WR.  Żałuję, że nie wszystkie samorządy gminne wykupiły bezpłatny dostęp swoich uczniów do basenu. Koszt takiego dostępu to zaledwie od 2 do 5 tysięcznych kwoty subwencji które płyną do gmin na naukę młodzieży, m. in. na lekcje wf. Powiat nie może przecież finansować bieżących zadań gmin. W całości pokryliśmy koszty budowy obiektu, co już jest wyjątkowe, gdyż baseny na ogół budują miasta i gminy, a nie powiaty.

W mediach często pojawia się zarzut, że basen powinien być w Przasnyszu, a nie w Chorzelach. Nikt tego nie chce sprostować, ale przecież wszyscy wiecie, że takiego wyboru nie było. Mogliśmy wziąć pieniądze z programu nastawionego na miejscowości wiejskie, do których zalicza się miasta do 5 tys. mieszkańców, albo nie mieć basenu wcale. Obecnie powiat przasnyski ma jeden obiekt krytej pływalni i powinniśmy się z tego cieszyć i starać się o pieniądze na kompleks w Przasnyszu. Dziwię się osobom, które doskonale wiedzą ile starostwo włożyło wysiłków w plany budowy lodowiska i aquaparku w Przasnyszu, że obłudnie wnoszą pretensję choć w czasie kiedy mogli pomóc przeforsować projekt przasnyski, nie kiwnęli palcem, lub przeciwdziałali zgłaszając do tego samego programu konkurencyjne propozycje, które i tak nie zostały zrealizowane, a ich zadaniem było tylko zablokowanie naszego projektu. Basen w Chorzelach nie miał i nie ma żadnego wpływu na realizację kompleksu w Przasnyszu. Każdy, kto sugeruje, że starosta miał w tym zakresie wybór zachowuje się nieuczciwie.

Jest szansa, że w przyszłości nie będziemy sobie przeszkadzać, lecz będziemy współpracować. Wszystkie samorządy powiatu przasnyskiego utworzyły stowarzyszenie pod nazwą Królewiecki Obszar Funkcjonalny – Porozumienie Przasnyskie. Ukonstytuował się już zarząd tego stowarzyszenia. Wkrótce przystąpimy do wspólnej merytorycznej pracy na rzecz rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego naszego regionu. Stowarzyszenie jest otwarte na inne samorządy oraz na członków wspierających, którymi mogą być osoby prawne i fizyczne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy. Jednym z celów jest pomoc w wykorzystaniu szans jakie niosą ze sobą fundusze europejskie i krajowe.

Zenon Szczepankowski

 starosta przasnyski


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments