Spotkanie z Piotrem Gursztynem w Muzeum Historycznym w Przasnyszu [FOTO]

W piątek, 21 lutego, w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, odbyło się XIII Przasnyskie Spotkanie Muzealne Historia i Pamięć. Gościem był red. Piotr Gursztyn, znany dziennikarz i historyk, obecnie związany z TVP, autor książek „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” oraz „Pakt Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?”.

Piotr Gursztyn rozprawiał się z kontrowersyjną tezą o możliwości zawarcia przez Polskę sojuszu z III Rzeszą. Temat wydaje się być coraz bardziej popularny w debacie publicznej. Autor przekonywał, iż taki sojusz był niemożliwy m.in. dlatego, że nikt w przedwojennej Polsce go nie chciał: „Sojuszu z Niemcami w II RP nie chciała nie tylko rządząca Sanacja, ale również opozycja: endecy, ludowcy i socjaliści. Polskie społeczeństwo było gotowe bronić niepodległości i nie było skłonne na kompromisy z III Rzeszą”- mówił Piotr Gursztyn. Jak zauważył, zwolenników pójścia w sojuszu z Niemcami na ZSRR można było policzyć na palcach jednej ręki: „Osobą, na którą dziś powołują się tzw. rewizjoniści, jest Władysław Studnicki. On faktycznie pisał, iż Polska zostanie zaatakowana przez ZSRR. Ale nie zakładał, że stracimy polskie Pomorze czy Śląsk na rzecz Niemiec. Z kolei osobą, którą można oskarżyć o kolaborację był Andrzej Świetlicki, przywódca Narodowej Organizacji Radykalnej. Ale nawet on, który poszedł na współpracę z Niemcami, marnie skończył. Został przez nich rozstrzelany w Palmirach”- przekonywał autor.

Spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie wśród mieszkańców Przasnysza. Wywiązała się ciekawa dyskusja a nawet polemika z autorem. To już druga wizyta Piotra Gursztyna w Muzeum Historycznym w Przasnysz. Pierwsza miała miejsce 17 września 2015 roku. Wówczas ten znany dziennikarz promował swoją książkę „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”.

Źródło Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments