Samorządowi liderzy pozyskiwania środków unijnych – sprawdźcie, które miejsca zajęły miasta i gminy powiatu przasnyskiego

Pismo samorządowe Wspólnota ogłosiło właśnie wyniki rankingu „Samorządowi liderzy pozyskiwania środków unijnych w latach 2014 – 2021″. Które miejsca zajęły gminy powiatu przasnyskiego?

 

Kolejny budżet wieloletni Unii Europejskiej skończył się w 2020 roku, ale zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regułami środki mogą być wydawane jeszcze w kolejnych latach. – W naszym rankingu posługujemy się danymi ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego wydatkach, a nie zestawieniami umów zawartych na realizację kolejnych projektów. Wydatki z budżetu 2014–2020 będą jeszcze pojawiać się w kolejnych sprawozdaniach samorządów, tych dotyczących roku 2022. Niemniej jednak dane, które pokazujemy, to już końcówka tej bardzo szczodrej dla Polski perspektywy finansowej, prezentowane zestawienia mają zatem charakter zbliżony do podsumowania całego siedmioletniego okresu – informują twórcy rankingu.

Dane przytaczane w rankingu, a odnoszące się do miast na prawach powiatu, obejmują zarówno dotacje do wydatków budżetowych, jak i kwot wydatkowanych przez spółki komunalne.

 

– Biorąc pod uwagę łączną wysokość dotacji w przeliczeniu na mieszkańca absolutnymi liderami są Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk. W każdym z nich dotacje w ostatnich ośmiu latach przekroczyły 10 tysięcy złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nie ma samorządów, które nie otrzymały żadnych dotacji z programów operacyjnych Unii Europejskich, ale są takie, które skorzystały z nich w śladowych ilościach. W 8 gminach wiejskich, 2 małych miastach i jednym mieście powiatowym ich łączna wielkość nie przekraczała 100 zł na osobę – czytamy.

Oto wyniki powiatu i gmin z powiatu przasnyskiego (gmina – miejsce w rankingu – wydatki ze środków UE w latach 2014-2021 na mieszkańca).

  • powiat przasnyski – 1. miejsce w rankingu powiatów – 2 360,93 zł
  • Miasto Przasnysz – 262. miejsce w rankingu 267 miast powiatowych – 243,60 zł
  • Chorzele – 267. miejsce w rankingu 620 miasteczek – 1 539,66 zł

 

Ranking gmin wiejskich (1523 gminy):

  • gmina Jednorożec – 329. miejsce – 2 308,04 zł
  • gmina Przasnysz – 671. miejsce – 1 571,83 zł
  • gmina Krasne – 780. miejsce – 1 406,48 zł
  • gmina Czernice Borowe – 1043. miejsce – 1 025,03 zł
  • gmina Krzynowłoga Mała – 1409. miejsce – 446,49 zł

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 rok temu

Krzynowloga co tak słabiutko?

Rafał
Rafał
1 rok temu

A tak się szczycił Bieńkowski, udawał, że to jego zasługa, a tak mu gratulowali, a to za lata 2014-2021. Czyli pieniądze pozyskane przez poprzedników.

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  Rafał

Bieńkowski od początku obecnej kadencji nie pozyskał nawet 1 euro środków unijnych. Te rankingi i nagrody przez niego odbierany to wynik poprzedniej kadencji, ale oczywiście on próbuje się podpiąć pod to.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 rok temu

Miasto Przasnysz na 5. miejscu od końca. Krzynowłoga też fatalnie.

Boguś
Boguś
1 rok temu

No to teraz ranking ILE wpłaciliśmy do bezdennego wora UE…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Boguś

Nie pasuje UE to wychodzić i nie będzie problemu. Zobaczymy jak wtedy zapiszczysz.

Daniel
Daniel
1 rok temu

Tragedia…