Ruszył program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla nastolatków. W których przychodniach w powiecie przasnyskim można zaszczepić dziecko?

1 czerwca ruszyła akcja bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat (chodzi o osoby urodzone w latach 2010 i 2011). Sprawdziliśmy, w których przychodniach w powiecie przasnyskim można zaszczepić dzieci.

 

– Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie, zapobiegać nowotworom, wprowadzamy bardzo konkretne rozwiązania – darmową i dobrowolną szczepionkę przeciw HPV – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji „Zdrowie rodzin” w Ministerstwie Zdrowia.

Przypomniał, że ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy – niestety ponad połowa przegrywa tę walkę. – Mam nadzieję, że już wkrótce to się zmieni dzięki temu, że wdrażamy program szczepień przeciw HPV – zapowiedział.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że dołączamy do grupy państw, które już prowadzą powszechne szczepienia przeciw HPV i skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory.

 

– Będziemy systematycznie szczepić kolejne roczniki dziewcząt i chłopców. Zaczynamy od dzieci 12 i 13-letnich – informował minister.

Szczepionki przeciw HPV są już we wszystkich wojewódzkich stacjach sanitarno – epidemiologicznych. Placówki POZ, które zgłaszają się do udziału w programie, zaczęły je odbierać. Zapisując dziecko na szczepienie można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9).

Ministerstwo opublikowało również mapę, na której można sprawdzić, w której z najbliższych placówek można zaszczepić dziecko. Na ten moment w całym powiecie przasnyskim usługę taką pełni tylko jedna przychodnia, zlokalizowana w Czernicach Borowych, przy ul. St. Chełchowskiego 2.

Placówka potwierdza tę informację. – Na chwilę obecną zbieramy zgłoszenia chętnych – informuje.

Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn.-  Szczepiąc nastolatkę i nastolatka możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych takich jak: rak szyjki macicy, pochwy, odbytu, prącia. Szczepionki mogą dodatkowo chronić przed rozwojem kłykcin kończystych – zmian powstających na błonach śluzowych narządów płciowych – informuje Ministerstwo Zdrowia.

 

Dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH wskazała z kolei na bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV, które funkcjonują na rynku od 15 lat. – W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek – informowała.

Badania jednoznacznie pokazują, że skuteczność szczepień nastolatków jest największa, bo następują przed pierwszym kontaktem z wirusem. W przypadku szczepień 12 i 13-latków podajemy tylko dwie dawki szczepionki.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
myto
myto
10 miesięcy temu

W Przasnyszu nie ma chętnych POZ-ów , aby szczepić? Trzeba jechać do Czernic? WSTYD.