Radny Szczepankowski złożył interpelację dotyczącą archiwalnej strony powiatu przasnyskiego i blokady w serwisie Facebook

W ostatnim czasie Starostwo Powiatowe w Przasnyszu zaprezentowało mieszkańcom nową stronę internetową. Wraz z jej upublicznieniem, zniknął jednak dostęp do starej strony, na której znajdowały się archiwalne teksty. Jak się okazało tylko na jakiś czas.

 

Interpelację w sprawie strony archiwalnej do rady powiatu przasnyskiego złożył poprzedni starosta, obecnie radny Zenon Szczepankowski. Jak zauważył strona była prowadzona przez 5 kadencji i można było na niej znaleźć informacje o tym, co działo się w tym czasie w powiecie. „Strona historyczna była cyfrową kroniką powiatu od początku jego powstania. Zawierała też wiele dokumentów źródłowych, ważnych dla każdego, kto w przyszłości zechciałby sięgnąć po te dokumenty w celach naukowych czy pamiątkowych”- napisał.

Zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Przasnyszu z prośbą o informację dotyczącą dostępu do archiwalnej strony. Jak usłyszeliśmy w odpowiedzi, jej zniknięcie było tylko czasowe.

 

Nowa strona spełnia wymogi dostępności cyfrowej

– Poprzednia strona internetowa Powiatu Przasnyskiego, która znajdowała się pod adresem www.powiat-przasnysz.pl nie spełniała obowiązujących obecnie wymogów dostępności cyfrowej dla podmiotów publicznych. Jako Powiat Przasnyski staramy się, by treści prezentowane przez nas w serwisie internetowym oraz aplikacji mobilnej były dostępne również dla ludzi z różnymi niepełnosprawnościami, np. wzroku i słuchu. W przeciwieństwie do starej strony, nowa została zaprojektowana z myślą o jak najszerszej grupie odbiorców: posiada intuicyjne menu oraz przejrzysty układ; daje możliwość włączenia wysokiego kontrastu przeglądania oraz dostosowania wielkości czcionki wyświetlanej treści; ma wbudowany syntezator mowy, jak również jest dostosowana do poprawnego odczytu przez zewnętrzne oprogramowanie (dodatki do przeglądarek internetowych, czy też polecany osobom niedowidzącym i niewidomym bezpłatny czytnik ekranu dla systemu operacyjnego Microsoft Windows – NVDA) – informuje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

– Strona internetowa Powiatu Przasnyskiego jest narzędziem o charakterze promocyjno-informacyjnym, z racji na łatwy i przystępny dostęp pozwala na szybkie i szerokie docieranie z informacją do naszych mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, oficjalnym urzędowym publikatorem teleinformatycznym pozostaje w dalszym ciągu Biuletyn Informacji Publicznej i to jego prowadzenie jest ustawowym obowiązkiem jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego też w sieci w wersji archiwalnej dalej funkcjonują poprzednie wydania Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Przasnyskiego – dodaje urząd.

 

Historyczna strona znów dostępna

– Archiwum z zawartością starej strony było niedostępne na czas dokonania migracji zawartości nowej strony pod adres www.powiat-przasnysz.pl. Archiwalna zawartość została zabezpieczona i jest dostępna pod adresem www.archiwum.powiat-przasnysz.pl. Odnośnik do niej znajduje się w stopce nowej strony – w sekcji „Ważne linki” – odnosi się z kolei do tematu „zniknięcia” starej strony Starostwo.

Brak historycznej wersji „powiatu przasnyskiego”, to nie jedyna kwestia podnoszona w interpelacji przez Zenona Szczepankowskiego. Były radny pyta również o facebookowego fanpaga starostwa, na którym jak twierdzi, został zablokowany 4 lata temu.

„Strona ta została przekształcona w obecnej kadencji ze strony oficjalnej publicznej na stronę prywatną. Ja będąc radnym powiatowym zostałem na niej zablokowany już 4 lata temu. Strona ta stanowiła publiczną własność samorządu powiatowego i jej przywłaszczenie jest moim zdaniem bezprawne. Obecnie na tej stronie publikowane są treści szkalujące moją osobę i innych radnych opozycyjnych, nie dając możliwości odniesienia się do tych treści” – stwierdza.

 

Strona na Facebooku nie jest oficjalnym profilem

Na pismo radnego odpowiedział już wicestarosta Paweł Mostowy. „Strona „Powiat Przasnyski” funkcjonująca w serwisie Facebook.com jest nieoficjalnym profilem Powiatu Przasnyskiego, który upowszechnia informacje, ogłoszenia i wydarzenia z życia Powiatu Przasnyskiego. Nie jest stroną prywatną, jak sugeruje radny, bowiem nie służy do zamieszczania prywatnych zdjęć, do konwersacji ze znajomymi, czy też do dzielenia się swoimi zainteresowaniami. Wbrew temu co podnosi radny, strona „Powiat Przasnyski” w serwisie Facebook.com nie miała charakteru oficjalnej strony publicznej Powiatu Przasnyskiego” – pisze.

„Polskie prawo w ustawie o dostępie do informacji publicznej jasno stanowi, że oficjalnym urzędowym publikatorem teleinformatycznym jest Biuletyn Informacji Publicznej, a jego prowadzenie jest ustawowym obowiązkiem jednostek samorządu terytorialnego. Co więcej, zgodnie z art. 11 tejże ustawy, informacja publiczna ma być wywieszana w miejscach ogólnie dostępnych – takim miejscem nie jest serwis Facebook.com, który w zamian za dostęp do publikowanych na niej treści wymaga od użytkownika zawarcia umowy – rejestracji konta. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że część samorządów, która zdecydowała się na prowadzenie oficjalnej strony w serwisie Facebook.com utworzyła regulamin korzystania z takiej strony, celem zachowania minimum przejrzystości w swoich działaniach wobec mieszkańców” – dodaje.

„Podsumowując, strona Powiatu Przasnyskiego w serwisie Facebook.com nie mogła być jego oficjalną reprezentacją w mediach społecznościowych – nie ma śladu w postaci uchwały o utworzeniu oficjalnego profilu, udzielenia pełnomocnictwa do utworzenia oficjalnego konta Powiatu Przasnyskiego w serwisie Facebook.com – a więc zawarcia umowy o świadczenie usług przez serwis Facebook.com, nie przyjęto również regulaminu zawierającego wewnętrzne zasady powadzenia oficjalnego profilu” – czytamy.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
1 rok temu

Polska powstała za Kaczyńskiego a powiat za Bieńkowskiego. Tego się trzymajmy. Resztę historii najlepiej żeby coś pożarło.