Przerażająca prognoza demograficzna dla powiatu przasnyskiego. Ubędzie nas tysiące

Najnowsza prognoza demograficzna Głównego Urzędu Statystycznego przedstawia dość ponurą wizję. Mimo dużej imigracji, liczba mieszkańców Polski ma gwałtowanie spaść. Problemy nie ominą powiatu przasnyskiego.

 

Najnowsza publikacja Głównego Urzędu Statystycznego przedstawia założenia i analizę dotyczące przewidywanych trendów zmian w przebiegu procesów demograficznych: płodności, umieralności i migracji na pobyt stały oraz wyniki prognozy ludności do 2060 r. – sporządzonej na podstawie przyjętych wariantów założeń.

„Przygotowane zostały trzy scenariusze przewidywanych zmian ludności Polski w latach 2023-2060. Zgodnie z zaleceniami ONZ (zawartymi w dokumencie Recommendations on Communicating Population Projections) szerzej, niż w poprzednich edycjach, zostały zaprezentowane wyniki alternatywnych scenariuszy. Ma to na celu podkreślenie faktu, iż wyniki prognoz są obarczone błędem predykcji. Ze względu na wykorzystanie prognozy w oficjalnych analizach scenariusz średni, uznany przez ekspertów za najbardziej prawdopodobny, został wskazany jako główny. Pozostałe scenariusze mają natomiast pokazywać alternatywne ścieżki rozwoju demograficznego, jakie mogą być obserwowane w przyszłości.

Nowością w prezentowanej prognozie jest obliczenie jej na poziomie powiatów. Zastosowana metoda pozwala na zapewnienie dokładnej spójności z wynikami na poziomie kraju. My przyjrzeliśmy się jak wygląda sytuacja w powiecie przasnyskim.

I tak w 2022 roku liczba mieszkańców powiatu przasnyskiego wynosiła 49 408. Już w 2023 roku liczba ma spaść o ok. 300 – do 49 083. Potem ma być tylko gorzej. W perspektywie nadchodzących 10 lat powiatowi ma ubyć już kilka tysięcy mieszkańców do 46 302, zaś spadek poniżej 40 tysięcy mamy zaliczyć jeszcze przed 2050 rokiem, by na koniec prognozowanego okresu, czyli roku 2060 roku osiągnąć liczbę 35 854 mieszkańców.

Dość ciekawie wygląda sytuacja jeżeli przyjrzymy się poszczególnym grupom wiekowym. Dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 17 lat w omawianym okresie ubędzie niemal 50 proc. – w 2022 roku mieliśmy 10 047 mieszkańców, a prognozuje się, że w 2060 będzie ich 5 934.

Liczba osób w wieku 65 plus z obecnie 8 962 zwiększy się do 11 365, dwukrotnie wzrośnie zaś liczba osób w wieku 85 plus – z 2 104 do 4 229.

„Procesy demograficzne, poprzez swój silny, bezpośredni wpływ na liczby emerytów i ubezpieczonych, oddziałują istotnie na sytuację finansową funduszu emerytalnego. Wyniki prognozy demograficznej należy w tym kontekście uznać za co najmniej niepokojące” – napisano w publikacji.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kasia
kasia
11 dni temu

czerwone błyskawice” lekarstwem” problemy demograficzne – no i jeszcze aborcjoniliści do dnia rozwiązania

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 dni temu
Reply to  kasia

Rozwiązaniem jest sprzedawanie polskich wiz na straganach. Tylko niestety nasi nowi współtowarzysze nie zagościli nad Wisłą zbyt długo. Czmychnęli dalej przy pierwszej lepszej okazji.

JankoSam
JankoSam
11 dni temu

Za dużo TVNPO i i TVPIS , Mareczku 😂, Proponuję wizytę u specjalisty

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 dni temu
Reply to  JankoSam

Nie oglądam telewizji już od dawna. Tylko ewentualnie netflix. Polecam, naprawdę.

Kalina
Kalina
11 dni temu

Kup sobie tą wizę i wyemigruj bo takich ludzi nam nie trzeba w Polsce

Artur
Artur
11 dni temu
Reply to  Kalina

Czytam od dawna komentarze pod tekstami. Przykro , że można się z nich więcej dowiedzieć niż z artykułów. Muszę przyznać, że komentarze Marka prawdziwego są najlepsze. A , przepraszam, takich Kalin nam nie trzeba w Polsce. Zanim Pani napisze coś takiego radzę się zastanowić.

Zygmunt
Zygmunt
10 dni temu
Reply to  Artur

A co ma robić po poranny udoju? Siada i pisze głupoty. Widać, ze niedowartościowana baba.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 dni temu
Reply to  Kalina

Sorry, ale nie o tym decydujesz. Ja tu mieszkam, tu płacę podatki, a moje dzieci tu chodzą do szkoły. I mam prawo mówić, że nie podoba mi się jak ktoś demoluje i okrada moją Ojczyznę.

Mnie to nie dziwi
Mnie to nie dziwi
11 dni temu

Dlaczego przerażająca prognoza? To naturalne zjawisko obserwowane prawie w całej Polsce. Nie ma pomysłu na małe miasta. Gdyby jeszcze była dobra komunikacja publiczna lub przynajmniej świetne drogi, mogłyby się stać sypialniami dużych ośrodków, niestety jej nie ma.

Tak jest
Tak jest
11 dni temu

Tzw. Politycy lokalni obiecują dużo przed wyborami, a potem jest jak jest. Widzimy. Dbają tylko o interesy własne i swoich rodzin. Wszyscy to widzą lecz boją się mówić. Jak jeden z lokalsów przenosił dzieciaka z klasy do klasy na tydzień przed końcem roku aby zdał, a potem pomagał zdać maturę ( z czego wszyscy byli zadowoleni, bo przy okazji szkoła dobrze wypadła) – cisza wielka na ten temat trwa do dziś. Tylko w kuluarach się mówi na ten temat i jeszcze rozglądając się na boki, czy nikt nie słyszy

Amator
Amator
11 dni temu
Reply to  Tak jest

Ci nielokalni za to opanowali państwowe media i trwonią naszą krwawice na nieudane projekty.

Kalina
Kalina
11 dni temu
Reply to  Tak jest

Masz rację tu na dole przed wyborami robią ludziom wodę z mózgu obiecują zlote góry, a szczególnie ci co walczą o stołki i miejsca w radach miasta czy powiatu

Arek
Arek
11 dni temu
Reply to  Kalina

Ten co walczy o fotel senatora, już obiecuje nową drogę dwupasmową Ciechanów – Płońsk, by jak to twierdzi, ożywić cały region. Bo taka droga to szybszy dojazd i nowe miejsca pracy.
Nowa dwupasmowa droga Ciechanów-Płońsk.
Ciekawe co z naszymi drogami 614 i 544, ciekawe co z obwodnicą Przasnysza?

Czarownica ( prawdziwa)
Czarownica ( prawdziwa)
10 dni temu
Reply to  Arek

Sama droga nie wystarczy. Nawet jeśli powstanie, w co wątpię, bo z obietnic tego faceta nic nie wyszło. Trzeba jeszcze mieć czym jechać. Z prognozy demograficznej jasno wynika, że wkrótce będziemy społeczeństwem ludzi starych. Ceny benzyny szybują w górę, z emerytury ciężko będzie na nie najstarszych. Poza tym, w pewnym wieku należałoby już odpuścić sobie kierowanie pojazdem. Tymczasem nie ma żadnej alternatywy.

Arek
Arek
10 dni temu

Ten co chce być senatorem, za wpis i dwupasmowej drodze Ciechanów-Płońsk, dostał już 90 lajków. Wyborcy tego co chce być senatorem, są zaślepieni, może zakochani, nie wiem i nie rozumiem tego. Facet uwalił i stracił 100 milionów, na najważniejsze drogi w powiecie przasnyskim, i tak dostaje lajki i gratulacje na fejsie, że te drogi uwalił, że stracił 100 milionów, bo w sumie nic się nie stało. A nie ten co chce być senatorem, nie stracił tych stu milionów. Jak to pięknie kiedyś napisał, ŚRODKI TE ZOSTAŁY PRZENIESIONE NA INNE DROGI, szkoda tylko, że nie na nasze drogi powiatu przasnyskiego. Ale… Czytaj więcej »

Arek
Arek
10 dni temu

Tymczasem u sąsiadów. Obwodnica Pułtuska – w realizacji17 czerwca 2021 r. podpisaliśmy umowę na projekt i budowę blisko 20-kilometrowej obwodnicy Pułtuska w ciągu DK61 wraz z korektą przebiegu DK57. 14 kwietnia 2022 r. do Wojewody Mazowieckiego złożony został wniosek o wydanie decyzji ZRID. Szacujemy, że na przełomie września i października uzyskamy decyzję, co umożliwi rozpoczęcie prac w terenie.Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Umowa o wartości prawie 442 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Po uzyskaniu decyzji ZRID rozpoczną się roboty. Do czasu realizacji robót nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15… Czytaj więcej »

Amator
Amator
10 dni temu

Starych, bez samochodu i komunikacji zorganizowanej czyli nawet na przedmieściach odcięci od wszystkiego.

Farouq Al Rashid
Farouq Al Rashid
11 dni temu

KOchani POmoc nadchodzi.
Glosujcie na otwarcie. Razem z niewiernymi nadrobimy wszstkie braki
Jak to u ns mowia co rok prorok.
W dekade bedziecie najludniejszym ksiezycowym ludem europy.
Nasze mlode jurne lekarze, inzyniery, prawnicy
zwarci igotowi w POprawie tych pesymiostycznych liczb.
Kazda niewierna zaliczy po kilka lub kilkanascie trafien.
Nie POzalujecie
ala ha POmoze @7yhad

Amator
Amator
11 dni temu

Co się czepiasz PO jak to PiSowscy urzędnicy stawiali stragany z wizami za łapówkę i dawali prawo wystawiania wiz zagranicznym firmom?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 dni temu
Reply to  Amator

W TVPiS o tym nie nie mówili, wSieci o tym nie pisali. Więc skąd ma chłop to wiedzieć?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 dni temu

Musisz idioto zmienić trochę narrację. Bo twoi mocodawcy oficjalnie w referendum pytają o imigrantów, a sami za łapówki wydali kilkaset tysięcy polskich wiz ludziom w żaden sposób nie zweryfikowanym. Poczytaj jak to wizę dostali „filmowcy z bollywood”. Bareja by tego lepiej nie wymyślił. I teraz sobie uświadomić, że polska wiza kosztowała po kilka tysięcy dolarów. Ładna kasa do przytulenia, co?

Amator
Amator
10 dni temu

Kilka tysięcy dolarów w krajach gdzie zarabia się kilka dolarów na miesiąc więc stać na wizę tylko złodziei i bandytów.

rosskomnadzor
rosskomnadzor
10 dni temu

Co wy teraz otpiehdalacie? Na odprawie u naczalstwa byly jasne ustalenia. Wy zniechecacie do psiorow, rozdmuchujecie bolywodzkich legalnych aktorow a Mustafa zacheca i daje nadzieje nachodzcow na wzrost populacji, poprawe , lekarstwo przyrost i na marazm itd .
Rabota w komandie pod jeden wspolny cel odsuniesia psiarni.
Na szto nadali ten artykol ? Tak to molodcy, nigdzie nie dojdziemy a 'przerazenie demografia 'skonczy sie dla was na syberia by night.
Wykonywac plan , nie spac i nie chlac na sluzbie!

P-szanin
P-szanin
10 dni temu

A mnie to wszystko dynda, życie jest zbyt krótkie na pierdoły.

Eric
Eric
10 dni temu
Reply to  P-szanin

Myślę tak samo.Skoro już tu jestem, to bawię się tym życiem z rozsądkiem, bez głupot ale intensywnie.

Marck
Marck
10 dni temu

Żeby więcej rodziło się dzieci nie pomoże nawet 1000 plus.bo państwo nie stwarza odpowiednich warunków kobiety widzą co się dzieję i wcale nie dają w szyje jak góru niektórych pisze do 25 lat .Dlaczego gdy kobiety emigrują do innych krajów tam rodzą więcej dzieci.Pislandia martwi się tylko o własne pieniądze i stanowiska o koryto korzystają z niego 8 lat i ciągle mało im i mało kradną ile tylko się da pis nie jest za leczeniem płodności metoda invitro