Przedszkole w Krzynowłodze Małej będzie gotowe do końca roku

Starania wójta Jerzego Humięckiego oraz gminnych urzędników o utworzenie samorządowego przedszkola w Krzynowłodze Małej niebawem się ziszczą. Obiekt ma zapewnione finansowanie, trwa procedura wydania pozwolenia na budowę. Przetarg rozpocznie się wkrótce.

 

W tej chwili w Krzynowłodze Małej funkcjonuje jedynie punkt przedszkolny, który otwarty jest przez kilka godzin dziennie. Powoduje to negatywne konsekwencje dla mieszkańców – nie pozwala na pełną aktywizację zawodową mam, bądź zmusza pracujących rodziców do szukania opieki wśród dziadków, sąsiadów lub niań.

Marzeniem wójta Jerzego Humięckiego było, aby przeprowadzić kompleksowy remont szkolnego parteru, co umożliwi powstanie w tym miejscu gminnego przedszkola, funkcjonującego w pełnym wymiarze czasu. Tym bardziej miło nam poinformować, że marzenie to niebawem się ziści.

 

– Gmina Krzynowłoga Mała 01.03.2022 dokonała zgłoszenia robót  budowlanych w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu dla zadania „Dostosowanie pomieszczeń na potrzeby przedszkola przy szkole podstawowej w Krzynowłodze Małej”. Gmina posiada już pełną dokumentację wraz z kosztorysami, obecnie trwają prace nad dokumentacją przetargową – poinformował, w odpowiedzi na nasze pytania, wójt.

Przedszkole będzie zajmowało ok. 510 m2. W jego skład wchodzić będą następujące pomieszczenia:

  • 5 sal przedszkolnych
  • Wiatrołapy
  • Zmywalnia
  • Sala przyjmowania i wydawania posiłków
  • Łazienki
  • Pomieszczenia porządkowe i socjalne
  • Pomieszczenia biurowe
  • Magazyn i archiwum podręczne
  • Szatnia
  • Pomieszczenie na leżaki

 

Biorąc pod uwagę parametry techniczne pomieszczeń, przedszkole będzie mogło służyć aż 78 dzieciom powyżej 3 roku życia. Pociechy będą mogły spędzić w nim ponad 5 godzin dziennie, mając zapewnione bezpieczne warunki pobytu i wyżywienia.

 

Dzieci przebywać będą w pięciu nowoczesnych salach, z których każda wyposażona będzie w węzeł sanitarny. Pomieszczenia dla dzieci zostaną wyposażone w sprzęt i urządzenia, posiadające stosowne certyfikaty oraz atesty bezpieczeństwa. W pomieszczeniach szatni znajdować się będą szafki odpowiednie dla wieku dzieci, a obiekt będzie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie wejścia do przedszkola oraz przejścia miedzy pomieszczeniami będą wykonane bezprogowo dla zapewnienia łatwej komunikacji osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W miejscach różnic poziomów zamontowana zostanie specjalna platforma.

– Gmina Krzynowłoga Mała posiada zabezpieczone środki finansowe na realizację inwestycji. Przeznaczymy na przedszkole środki pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz nagrodę uzyskaną w konkursie Covidowym. Planujemy zakończyć tę bardzo oczekiwaną inwestycję do końca 2022 roku – zapowiada Jerzy Humięcki.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
18 dni temu

Pożyjemy zobaczymy