Przasnyszanin dr Andrzej Biały na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Białymstoku

W dniach 3-5 listopada 2022r.  w Białymstoku odbyła się cykliczna Międzynarodowa Konferencja Naukowa ,,Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku. Kościół Katolicki (VI edycja)”. Jednym z prelegentów był przasnyszanin dr Andrzej Biały.

 

Konferencja trwała 3 dni i była podzielona na zagadnienia tematyczne. Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonali gospodarze: dr Jan Malicki, dyrektor SEW UW, Anna Kietlińska – SWP o/ Podlasie, Jarosław Książek – były Konsul Generalny w Grodnie, profesor Wojciech Śleszyński, dyrektor MPS oraz Marek Zaniewski, reprezentant ZPB w Polsce.

Potem odbyła się debata „Kościół katolicki a mniejszość polska na Białorusi’’, której moderatorem był dr Jarosław Książek. W debacie uczestniczyli przedstawiciele ośrodków naukowych. Po jej zakończeniu nastąpiło wręczenie odznaczeń – Medali Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” .

 

Drugi dzień konferencji był już typowym dniem roboczym podzielonym na VI części. Dr Andrzej Biały był prelegentem części II – Kościół katolicki w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej 1921- 1939 (w tej części uczestniczyło 3 prelegentów – 2 Polaków i 1 Białorusin). Przasnyszanin przestawił referat ,,Propaganda antyreligijna w świetle prasy polskojęzycznej i dokumentów ideologicznych BSRS 1921-1939”.  Po wystąpieniu dr Białego podkreślono znaczenie prowadzonych przez niego badań nad upamiętnieniem martyrologii narodu polskiego. (W ostatnim czasie wydana została obszerna praca naukowa dr Białego pt. ,,Mój ojciec był Polskiem… Próba ustalenia rzeczywistej liczby ludności pochodzenia polskiego na liście osób represjonowanych w latach 1921-1953 ogłoszonej przez białoruski oddział Stowarzyszenia ,,Memoriał” .

– Pomimo trudności różnego typu niezależnych od organizatorów, VI Międzynarodowa Konferencja  zrealizowała zamierzone zadania naukowe. Naukowcy z różnych ośrodków akademickich i nie tylko  mieli możliwość spotkania się, zapoznania się z prowadzonymi badaniami naukowymi oraz wymiany wyników badań naukowych. Ustalono, że pomimo niesprzyjającej sytuacji międzynarodowej kontakty naukowe badaczy historyków polskich i białoruskich będą w dalszym ciągu kontynuowane. Ustalono temat podstawowy VII Międzynarodowej Konferencji ,,Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku” na rok 2023 będzie dotyczył ,,Szkolnictwa polskiego na Białorusi” – informuje dr Biały.

 

Z referatem dr Białego ,,Propaganda antyreligijna w świetle prasy polskojęzycznej i dokumentów ideologicznych BSRS 1921-1939” będzie można się zapoznać na spotkaniu, które odbędzie się w Sali Katechetycznej przasnyskiego kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha (Fara) 17 listopada (czwartek) po mszy świętej wieczornej o godzinie 18.45.

Na spotkanie zapraszają: ksiądz proboszcz dr Andrzej Maciejewski oraz prelegent dr Andrzej Biały.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments