Przasnyszanin dr Andrzej Biały na konferencji naukowej w Wilnie

Tematem konferencji, która odbyła się w listopadzie był ,,Traktat ryski i jego konsekwencje dla Polaków i Białorusinów”.  W związku z sytuacją jaka występuje na terenie Białorusi tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Naukowa ,,Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do końca XXI wieku” odbyła się na terenie Litwy w Wilnie.

 

Polskę reprezentowali badacze z ośrodków uniwersyteckich: Torunia (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika), Lublina (Uniwersytet im. Marii Curie Skłodowskiej), Warszawy (Polska Akademia Nauk , Uniwersytet Warszawski), Olsztyna (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski), Białegostoku (Uniwersytet w Białymstoku), Wrocławia ( Uniwersytet Wrocławski ) , Siedlce ( Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny ), Ostrołęki i Przasnysza (Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe). Stronę białoruską z kolei, naukowcy z ośrodków naukowych z Grodna, Mińska, Mohylowa, Homla – online.

Owocem konferencji jest ,,Monografia zbiorowa ‘’ Tom V o objętości 728 stron, zawierająca 28 artykułów, w tym 19 polskich autorów. Jednym z nich jest mieszkaniec naszego miasta, dr Andrzej Biały, autor artykułu ,, Polityka sowiecka wobec ludności polskiej w BSRS w świetle zobowiązań mniejszościowych  w traktacie ryskim z 1921 roku’’. Dr Biały swój artykuł napisał na bazie dokumentów archiwalnych i gazet polskojęzycznych ukazując nieznane fakty z tamtego okresu.

 

Uroczyste otwarcie Konferencji odbyło się w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie w Wilnie o godzinie 16.00. Gospodarzem była Ambasador RP Urszula Doroszewska, która wydała przyjęcie dla uczestników konferencji.

– Na przyjęciu wręczyłem Pani Ambasador, która była dyrektorem Domu Kultury Polskiej w Mińsku na Białorusi, swoją rozprawę doktorską ,,Mniejszość polska na Białorusi Sowieckiej w latach 1921-1939’’. Otrzymany prezent bardzo Panią Ambasador ucieszył i wzruszył – informuje dr Andrzej Biały, który Domowi Polskiemu przekazał również książki, foldery i inne pamiątki ukazujące piękno i historię Ziemi Przasnyskiej.

4 listopada organizatorzy zorganizowali objazd wileńskich cmentarzy katolickich – na Rossie, Antokolskiego parafialnego, Antokolskiego wojskowego oraz więzienia na Łukiszkach. Następnie w Domu Kultury Polskiej odbyło się uroczyste wręczenie medali Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska”, po którym przystąpiono do dalszych obrad. W tej części swój referat wygłosił dr Andrzej Biały.

Trzeci dzień Konferencji rozpoczął się o godzinie 10.00 w Domu Kultury Polskiej. Tym razem w debacie uczestniczyła  wicemarszałek Sejmu RP Pani Małgorzata Gosiewska (Polska ) i Paulius Saudargas – wiceprzewodniczący Seimasu Litwy. Przasnyszanin dr Andrzej Biały został ponownie zaproszony do uczestnictwa w VI Konferencji ,,Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku”, która poświęcona będzie Kościołowi katolickiemu na Białorusi.

 

Źródło A. Biały
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments