Przasnyscy żołnierze i strażacy oddali hołd Powstańcom Warszawskim [FOTO + VIDEO]

Wczoraj obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zawyły strażackie syreny. Hołd Powstańcom złożyli również żołnierze 2. ORel w Przasnyszu.

 

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej dokładnie o godzinie 17.00 uruchomili syreny, by w ten sposób upamiętnić godzinę „W”, oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

Z kolei w parku przy ul. Wojskowej odbyła się z tej okazji uroczystość 2. Ośrodka Radiolektronicznego.

 

– Symbolicznym gestem składamy hołd wszystkim poległym w tym bohaterskim zrywie niepodległościowym oraz dziesiątkom tysięcy ofiar cywilnych zamordowanych przez niemieckiego okupanta. W godzinę „W” stolica stanęła do boju. Tysiące żołnierzy warszawskiego okręgu AK wyszło na ulice i barykady. Walczyli o wolność naszej umiłowanej Ojczyzny i przyszłych pokoleń Polaków. Przasnyscy żołnierze, jak co roku, pamiętają o tamtych wydarzeniach i solidaryzują się z warszawiakami. Zapewniam, że walka o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny pozostanie w naszej pamięci na stałe. Mam równie nadzieję, że o tym niezwykłym czynie zbrojnym będą pamiętać wszystkie pokolenia – podsumowując akcję stwierdził dowódca 2.ORel – płk dypl. Bogusław Postek.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (około pół miliona) wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tutejszy
Tutejszy
1 miesiąc temu

Co jak co, ale ładniejszego pomnika w mieście nie ma!
Brawo twórcy!