Promocja książki „A mój ojciec był Polakiem…” dr Andrzeja Białego [FOTO]

W czwartek, 4 sierpnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja książki dr Andrzeja Białego, ,,Mój ojciec był Polakiem’’. Próba ukazania rzeczywistej liczby ludności pochodzenia polskiego osób represjonowanych w latach 1921-1953 ogłoszonej przez białoruski oddział Stowarzyszenia ,,Memoriał ‘’.

 

Książka dr Andrzeja Białego jest obszerną pracą naukową (975 stron + Płyta CD z oryginalną listą 5000 osób) ukazującą tragiczną historię zesłań Polaków Kresowych wgłąb Rosji, począwszy od Iwana Groźnego, aż do 1953 roku. Podstawową i najbardziej wartościową częścią książki jest przedstawienie pierwszych 5000 osób z listy represjonowanych Memoriału Białoruskiego.

W czwartek, 4 sierpnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się jej promocja. Uczestniczył w niej dr Jarosław Książek, historyk i dyplomata, były konsul generalny RP w Charkowie, Brześciu i Grodnie.

 

– Autor w swoim wystąpieniu przedstawił główne wątki swojej publikacji oraz aktualny stan badań historycznych o historii Polaków na Białorusi. Książka dr. Andrzeja Białego to efekt wieloletnich badań naukowych przeprowadzanych w archiwach białoruskich. Publikacja wnosi wiele nowatorskich ustaleń, jest cennym świadectwem historii Polski na Kresach Wschodnich – relacjonuje Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

Podczas promocji głos zabrał dr Jarosław Książek. Pokrótce przedstawił obecną sytuację na Białorusi oraz problemy mieszkających tam Polaków.

Spotkanie zorganizowane było przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joachim
Joachim
1 rok temu

Drodzy Państwo,
jak zawsze przy takich okolicznościach nie zabrakło najważniejszej osoby, czyli czerwonej, komuszej, PZPR-owskiej czerwonej mordy wielmożnego Pana Kałuży.