Problem z dyżurami nocnymi w przasnyskich aptekach

Od czerwca 2021 roku przasnyskie apteki pełnią nocne dyżury pod ogólnym numerem telefonu. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć generowanie kosztów, jakie muszą ponosić ich właściciele. Informacja o tym powinna wisieć w widocznym miejscu. Niestety tak nie jest.

 

Do naszej redakcji zgłosiła się zbulwersowana mieszkanka Przasnysza, która jakiś czas temu odwiedziła w nocy wraz z dzieckiem SOR. Otrzymała tam receptę do natychmiastowego zrealizowania. Jak się okazało, żadna przasnyska apteka nie pełniła nocnego dyżuru. Zalecone leki wykupiła dopiero w Ciechanowie.

 

Telefoniczny dyżur nocny aptek na terenie powiatu przasnyskiego

W czerwcu 2021 roku Rada Powiatu Przasnyskiego przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu przasnyskiego.

W związku z apelami właścicieli aptek z terenu powiatu przasnyskiego, plan ich dyżurów w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy został dostosowany do możliwości organizacyjnych dyżurujących aptek oraz natężenia ruchu. W praktyce oznacza to, że według harmonogramu, w godzinach od 20:00 do 23:00 dana apteka ma pełnić dyżur stacjonarny, natomiast w godzinach od 23:00 do 7:00 apteka pełnić będzie dyżur telefoniczny.

 

– Zdaniem przedstawicieli aptek, dyżury nocne generują spore koszty, natomiast sprzedaż leków w czasie ich pełnienia jest znikoma, a często żadna, co za tym idzie nie pozwala pokryć kosztów wynagrodzenia dyżurującego pracownika. Kolejną kwestią poruszaną przez aptekarzy jest brak fachowego personelu spowodowany zwolnieniami lekarskimi, kwarantanną, czy koniecznością sprawowania osobistej opieki nad małoletnimi członkami rodzin, skutkując absencją pracowników w pracy, i w związku z tym brakiem możliwości wypełnienia przez apteki obowiązku pełnienia dyżurów nocnych w późniejszych godzinach nocnych – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

Informacja w widocznym miejscu…

Apteki działające na terenie powiatu przasnyskiego posiadają ustalony grafik, a skontaktować się z nimi po godz. 23.00 można dzwoniąc pod numer +48 791 016 266. Każda z nich powinna taką informację umieścić w widocznym miejscu. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu postanowiło to sprawdzić.

– Wysyłaliśmy prośbę do wszystkich aptek w powiecie przasnyskim o zamieszczenie w widocznym miejscu, na przeszklonych drzwiach wejściowych informacji o dyżurnym numerze telefonu, jak też o grafiku aptek. Niestety, po sprawdzeniu okazało się, że tylko dwie apteki w Przasnyszu wywiesiły taką informację. Plan dyżurów aptek został wysłany również do wszystkich przychodni zdrowia, aby pacjenci mieli swobodny dostęp do tej informacji. W godzinach nocnych, święta, weekendy i dni wolne od pracy należy dzwonić pod dyżurny numer +48 791 016 266, by dowiedzieć się, w której aptece dyżurnej można zakupić lek – mówi nam Magdalena Kowalewska, Kierownik Referatu Rozwoju, Aktywizacji Biznesu i Promocji.

 

Powiat podejmie działania informacyjne

Starostwo dodało, że zamierza podjąć kolejne działania informacyjne, jednak nic więcej nie może zrobić.

– Prawo farmaceutyczne nie umożliwia samorządowi nadzoru nad aptekami, zatem Starostwo Powiatowe nie ma możliwości wyegzekwowania pełnienia dyżuru przez apteki, poprzez nałożenie na nie sankcji czy kar. Organ samorządowy ma obowiązek ustalenia rozkładu pracy aptek, nie ma natomiast w swoich kompetencjach sprawdzać, czy apteka jest otwarta – dodaje Magdalena Kowalewska.

Jeżeli apteki nie będą nadal przestrzegały uchwały Rady Powiatu Przasnyskiego, klienci mogą złożyć skargę bezpośrednio do wojewody mazowieckiego.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
2 lat temu

A co wogole powiat może . Chyba obecnie to niezwykle mało….

Beti
Beti
2 lat temu

Powinien być magister na dyżurze. W tym powiecie nic nie działa !!

Krystian
Krystian
2 lat temu

Ciekaw jestem ile pacjentów przychodzących na dyżur naprawdę jest potrzebujących a ile przychodzi sobie kupić jakąś głupotę typu jakieś tableteczki ziołowe czy inne suplementy i tylko marnuje ludzki czas? Pierwsza dawkę leczenia powinien zapewnić szpital a nie odsyła w nocy do apteki.

derekk
derekk
2 lat temu

No tak Ciechanów to widać inny kraj….

maxx
maxx
2 lat temu
odpowiada  derekk

Ciechanów to Polska „Ą”. Jeszcze nie „A”, ale już nie „B”.
Pewnie 2 tysiące dofinansowania na na miesiąc, pozwoliło by ogarnąć bezpieczeństwo kilkudziesięciu tysięcy ludzi.

Dziadek
Dziadek
2 lat temu

A co zrobić jeśli przez 10 minut telefon nie odpowiada a trzeba kupić lek dla dziecka? Jasne, wziąć taksówkę i pojechać do Ostrołęki!!!!!!
Dziadek

CMD
CMD
2 lat temu
odpowiada  Dziadek

Po czym złożyć skargę na daną aptekę. Może jak przybulą karę to się nauczą w jakim zawodzie pracują. Biznesmeni

Bobi
Bobi
2 lat temu
odpowiada  CMD

otwórz swoją aptekę i wstaw człowieka na nocny dyżur. W czym masz problem?

Goost
Goost
2 lat temu
odpowiada  Bobi

Zawsze można było sobie wybrać inny zawód. Teraz lekarze leczą teleporadą, a apteki pracują tylko w dzień. A w nocy możesz się do szpitala położyć jedynie, jak zechcą przyjąć człowieka