Premier ogłosił tarczę antyinflacyjną 2.0. Zaapelował również do przedsiębiorców o obniżenie cen

We wtorek rząd przyjął tarczę antyinflacyjną 2.0. W jej ramach zostaną obniżone stawki VAT na paliwo, żywność i nawozy.

 

– Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa – mówił premier Mateusz Morawiecki i dodał że ma nadzieję, że Polacy zmiany na stacjach zobaczą za trzy, cztery tygodnie.  – Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego to ok. 60 – 70 gr – stwierdził.

– W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność. Koszt tegoroczny dla budżetu państwa takiego działania może przekroczyć 6 mld złotych. Apeluję do wszystkich przedsiębiorców o odpowiednie obniżenie cen produktów. Bo to nie jest dziś zarobek przedsiębiorców, a pieniądze, które trafiają do budżetu. Tę zmianę również wprowadzamy od lutego – zaapelował, by pilnować cen i sprawdzać, czy ceny produktów faktycznie spadły.

 

W ramach tarczy zdecydowano również o obniżeniu VAT na nawozy do zera i zniesieniu podatku na gaz. – Podwyżki gazu są straszne m.in. ze względu na politykę Gazpromu – stwierdził Morawiecki.

Ponadto przez kolejne 4 miesiące obowiązywać będzie niższy VAT – na poziomie 5 proc. – na energię elektryczną i ciepło systemowe. Tarcza 2.0 ma rozwiązać problem, którego rząd nie przewidział w tarczy 1.0, czyli objęcia mieszkań skupionych we wspólnotach i spółdzielniach możliwością korzystania z gazu po cenach dla gospodarstw domowych.

Łączny koszt wszystkich rozwiązań dla budżetu ma wynieść między 15, a 20 mld zł.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jerzy
jerzy
5 miesięcy temu

I w końcu racjonalne podejście. Przestają na zabierać nasze pieniądze. 🙂

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
Reply to  jerzy

A to się jeszcze nie nauczyłeś, ze żeby komuś dać, to najpierw trzeba zabrać? A PiS swoim wyborom daje dużo…

Tomisław
Tomisław
5 miesięcy temu

premier zaapelował do firm niemieckich, portugalskich, francuskich, etc o obniżenie cen w związku z obniżką vat…. myślicie ze cena chlebka czy wędlinki w biedronce spadnie czy może jej portugalski właściciel zarobi na nas jeszcze więcej? cała prawda o kolonizacji.