Prawie 100 osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa w Przasnyszu

Podsumowaliśmy dane dotyczące pandemii koronawirusa na terenie powiatu przasnyskiego. Informacje nie napawają optymizmem, przybywa osób zakażonych oraz hospitalizowanych z powodu COVID-19. Od początku pandemii zmarło ponad 150 mieszkańców powiatu.

 

Trwa IV fala pandemii koronawirusa, która według informacji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego osiągnęła już swoje apogeum i powinna zacząć wygasać. Mimo rekordowej liczby zakażeń (1 grudnia przekroczyły 29 tys.), tygodniowy przyrost nowych, potwierdzonych przypadków jest dużo mniejszy, niż miało to miejsce jeszcze w zeszłym tygodniu. Nieubłaganie zbliża się koniec roku, a wraz z nim nadszedł czas na małe podsumowanie epidemiologiczne.

 

W rozmowie z Marią Śliwińską, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przasnyszu dowiedzieliśmy się, że wśród zakażonych wirusem SARS-CoV-2 od początku roku było około 4 tys. mieszkańców powiatu przasnyskiego. W IV fali odnotowano takich osób 700.

Jak się okazuje, od początku pandemii koronawirusa, która trwa prawie dwa lata, zanotowano w naszym powiecie ponad 150 zgonów, których przyczyną był COVID-19 jak i choroby współistniejące wraz z SARS-CoV-2.

 

Umierają głównie niezaszczepieni

Ciekawą informacją jest także to, że od początku pandemii ponad 15 tys. osób przebywało na kwarantannie. To niemal tyle, ilu mieszkańców liczy miasto Przasnysz. Dyrektor przasnyskiego Sanepidu dodała, że w ostatnich dniach zwróciła baczną uwagę na zgony spowodowane COVID-19. W większości były to osoby niezaszczepione.

Ogniska wirusa znajdują się obecnie w trzech dużych przedsiębiorstwach działających na terenie powiatu przasnyskiego oraz szkołach i przedszkolach. Sytuacja zmienia się bardzo dynamiczne. Około 11 chorych to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu. W dalszym ciągu wykrywane są przypadki zakażenia w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2 w Chorzelach. Obecność wirusa stwierdzono w chorzelskim żłobku, dwa przypadki odnotowano w Jednorożcu oraz jeden w Węgrze. W izolacji przebywa również kilkoro uczniów Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Wirus pojawił się także w przasnyskim Muzeum Historycznym oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogatem, ale dane te zmieniają się niemal z minuty na minutę.

 

1 grudnia w powiecie przasnyskim zmarło 7 osób

Według informacji z 1 grudnia, podanych przez Ministerstwo Zdrowia w powiecie przasnyskim odnotowano 44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i stwierdzono 7 przypadków śmiertelnych, z czego 4 osoby cierpiały na choroby współistniejące.

Sytuacja epidemiologiczna w Samodzielnym Publicznym  Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu też nie należy do optymistycznych. Według informacji przesłanych przez Grzegorza Magnuszewskiego, dyrektora SP ZZOZ zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego z dnia 27 października 2021 roku w szpitalu dostępne są 93 łózka dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2, w tym dwa łózka respiratorowe.

 

W szpitalu niemal 100 zakażonych pacjentów

Według danych na dzień 29 listopada hospitalizowanych jest 99 pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego 43 osoby to mieszkańcy powiatu przasnyskiego. Ponad połowa chorych, a dokładnie 65% (64 osoby),  to pacjenci niezaszczepieni.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolak
Karolak
2 lat temu

Dyrektor szpitala i starosta zrobili z naszego szpitala covidowy. Maków walczył by nim się nie stać. Finał jest taki, że w Przasnyszu ludzi chorych nie na covid juz nie leczą. Podziękujemy

Miki
Miki
2 lat temu

A Pan dyrektor z wlodarzami się pręży na zdjęciach z uśmiechem.

Anna
Anna
2 lat temu

Chorowaliśmy na covid cała rodzina (9 osób), nikt niezaszczepiony, nikt nie umarł. Choroba dziwna, ale do przeżycia. Polecam sterydy wziewne, Wit d, c, ambroksol oraz spokój i odpoczynek. Ale co najważniejsze! Warto wyłączyć telewizję, przynajmniej na czas choroby. Chory, zamknięty w izolacji poddany ciągłemu straszeniu zwyczajnie się nie wyleczy.

Janek
Janek
2 lat temu
Reply to  Anna

Myślę dokładnie tak samo, też chorowaliśmy całą rodziną, trzeba dużo leżeć i odpoczywać, najlepiej bez oglądania telewizji, w której ciagle temat covida, choroba męcząca, ale nie na tyle żeby świat z tego powodu oszalał!

maxx
maxx
2 lat temu
Reply to  Anna

My całą rodziną mieliśmy wiosną grypę, ale wyjątkowe osłabienie i to chyba było to.
Co do telewizora to radzę wyłączyć całkiem, bo tylko się można propagandy nasłuchać gorzej jak za PRL. Napędzają nam stracha a potem to zażeramy i robią się nam duże d…. Następnie wmówią, że zarejestrowaliśmy telewizor i zaproponują 1500 złotych zaległego abonamentu. Prywatne telewizje wcale nie lepsze niestety.
Jak ktoś musi film czy serial, to lepiej włożyć do tunera pamięć USB, nagrać i obejrzeć w dogodnym czasie z możliwością przewinięcia reklamy.

Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  maxx

my przeszliśmy na Netflix, ogladamy co chcemy a nie KowidWieści i liczniki zgonów 24h/7dni w tygodniu.

Xyz
Xyz
2 lat temu
Reply to  Anna

Nie każdemu udaje się przejść tą chorobę także nie wolno jej lekceważyć…

Anna
Anna
2 lat temu
Reply to  Xyz

Oczywiście, że nie wolno lekceważyć covida! Podobnie jak nie wolno lekceważyć grypy, anginy czy zapalenia płuc! Ale niestety gdy byłam chora, to nie otrzymałam pomocy od nikogo. Lekarz wystawił skierowanie na test, potem izolacja. Ot, całe leczenie. Dodatkowo straszył mnie chorobą. W TV też tylko straszą. Przecież psychika też jest ważna. Myślę że część chorych po prostu panikuje. Jak tu zdrowieć? A przecież każdy prędzej czy poźniej zachoruje…

Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  Anna

u nas w tamtym roku przechorowała połowa rodziny, 3 dni łamania w kościach i gorączka, osłabienie. objawy jak grypa i tyle samo czasu leżałem w łóżku. sen i odpoczynek. objaw kowid to znaczne osłabienie smaku na ok miesiąc. po co I, II czy III dawka? ja rozumiem grupa ryzyka osoby o słabym układzie immunologicznym (od zawsze chorowite, starsze)

Niewyborca
Niewyborca
2 lat temu

Strasznie dużo jak na taką straszna pandemię i taką dużą liczbę mieszkańców miasta i gminy. Chyba niedługo znowu będzie trzeba otworzyć szpital na Narodowym.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Niewyborca

Przecież już jest otwarty.

Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  Niewyborca

przecież o to chodzi, robimy oddział 10 łóżek, zapełniamy taki oddział w 3 dni. idzie w świat info 'straszna pandemia, przepełnia szpitale’. o pozostałych 33 tysiącach łózek w woj. mazowieckim cisza ale Narodowy trzeba wypełnić bo pusty. o kosztach tych 'szpitali’ (bo Narodowy to stadion) nie wspomnę.medialny terror musi trwać.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Andrzej

Medialny terror? Człowieku, jednego dnia umarło 7 osób. To jest medialny terror? Może powiesz to rodzinom zmarłych?

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

tymczasem w 2018 roku (kowid się ukrywał?) „Do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 19 wniosków dotyczących likwidacji 181 łóżek. W sześciu przypadkach – jako powód ograniczania miejsc – dyrektorzy podają normy dla pielęgniarek. W pozostałych – tłumaczą zmiany dostosowaniem liczby miejsc do rzeczywistych potrzeb oraz modernizacją. Łóżka redukują głównie szpitale powiatowe m.in.: w Przasnyszu, Ostrołęce, Żurominie, i Lipsku. – Przy łącznej liczbie ponad 33 tysięcy łóżek na Mazowszu, szpitale zgłosiły do rejestru likwidację 181 miejsc – podaje Ewa Filipowicz, rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego 33 tysiące łóżek. w czerwcu 2021 przygotowanych było prawie 1300 łóżek dla covidowców (redukcja o 60% w porównaniu do wczesnej wiosny).… Czytaj więcej »

jak
jak
2 lat temu

Podajcie ilu nauczycieli jest zakażonych bo są, znam takich, Najlepiej zwalić na dzieci. Smutne

mania
mania
2 lat temu

Jak już trafisz do przasnyskiego szpitala to nie zapomnij o garniturze, zero pomocy, a testy covidowe powinni robić u Heńka w oborze, przynajmniej cieplej od krów