Polska Kępa 1863 – 2013

W dniu 22 czerwca 2013 roku na Polskiej Kępie (pow. Przasnyski, gm. Jednorożec) odbył się Biwak Powstańczy. Uroczystościami tymi upamiętniono 150. rocznicę bitwy na Polskiej Kępie oddziału powstańczego pod dowództwem kpt. Józefa Trąbczyńskiego.

W czasie trwania biwaku zaprezentowano wiele atrakcji, zarówno dla młodszych jak i starszych minn. Żołnierze Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej z Przasnysza przedstawili wyposażenie żołnierskie, strzeleckie, kamuflażu oraz sprzęt łączności.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Makowa Mazowieckiego zaprezentowali wyposażenie i sposoby ratownictwa wodnego i podwodnego. Pracownicy Nadleśnictwa Przasnysz i Parciaki , przeprowadzili kilka konkursów związanych z przyrodą i ekologią

Ok. godz. 17-tej po poczęstunku pysznej grochóweczki nadszedł moment najbardziej oczekiwany dla uczestników biwaku. Przeprowadzona została przez grupy rekonstrukcyjne inscenizacja odparcia ataków rosyjskich na obozowisko powstańcze znajdujące się na Polskiej Kępie. I tak jak przed 150-ciu laty strzelcy powstańczy obsypując „gradem kul” atakujących Rosjan zmusili ich do panicznego odwrotu z przed pól Polskiej Kępy.

O godz. 20:00 odprawiona została Msza Polowa w intencji Powstańców Styczniowych walczących w tym miejscu. Po mszy Tadeusz Kruk z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Krasnosieleckiej przeprowadził prelekcję o Bitwie na Polskiej Kępie. Po godz. 21-szej przeprowadzony został w bardzo patriotycznej atmosferze Apel Poległych z salwą honorową wykonaną przez grupy rekonstrukcyjne.

W imieniu naszej GRH bardzo dziękuję organizatorom za możliwość uczestniczenia w tych patriotycznych uroczystościach zwłaszcza w Apelu Poległych który bardzo wzruszył. Towarzystwa, Krasnosieleckie i Jednorożeckie sprostały wyzwaniu jakim było ożywienie i przypomnienie tych bohaterskich żołnierzy walczących przed 150-ciu laty o naszą wolność. Dziękujemy publiczności za gorące brawa. Kolegom z Roty i Zamku bardzo dziękujemy za przyjazd i uczestnictwo w tym biwaku.

Uczestnicy:

Powstańcy

– GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej
– GRH Zamek Olsztyn
– 9 Rota 1863

Rosjanie

– 9 Rota 1863
– GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich

Dziękujemy!


 

GALERIA ZDJĘĆ!!!


 

Mariusz Maciaszczyk


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments