Policyjna akcja „Znicz 2014”- bądźmy ostrożni!

Okres przygotowań do dnia Wszystkich Świętych  to czas kiedy wiele osób odwiedza groby swoich najbliższych.  To również czas wzmożonego ruchu w rejonach cmentarzy, zakupów oraz porządków przy grobach. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas zwiększonego ruchu w rejonach cmentarzy i  na głównych ciągach komunikacyjnych, od 31 października Policjanci rozpoczynają działania  „Znicz 2014”, które  potrwają do 3 listopada.  

Zbliżające się święto to czas  spotkań rodzinnych przy grobach najbliższych.  W tym okresie znacząco wzrasta zagrożenie przestępstwami oraz wykroczeniami. Aby poprawić bezpieczeństwo osób odwiedzających  cmentarze oraz przemieszczających się głównymi ciągami komunikacyjnymi , Policjanci będą prowadzili  działania „Znicz 2014”. Wszędzie  tam, gdzie będzie to potrzebne policjanci będą kierować ruchem drogowym . Wówczas należy bezwzględnie  stosować się do zaleceń policjanta kierującego  ruchem oraz znaków drogowych, pamiętając, że w tych dniach w wielu miejscach  organizacja ruchu może  zostać zmieniona.

W trosce o bezpieczeństwo przasnyska Policja  przypomina

  •  Wybierając się na cmentarz nie zabieraj ze sobą dużych kwot pieniędzy, ponieważ mogą one paść łupem złodzieja.
  • Dokumenty, pieniądze oraz telefon komórkowy trzymaj w wewnętrznej kieszeni ubrania.  Utrudnisz w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.
  • Robiąc  porządki na grobie i wokół niego nie spuszczaj oka z torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze gdy  podczas robienia porządków  może towarzyszyć Ci ktoś znajomy.
  • Jeśli znasz lub kojarzysz osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami, a spotkasz tam kogoś innego, zainteresuj się tym. Możesz zawsze spytać, kim jest ta osoba. Jeśli wyjaśnisz  powód  swojego zainteresowania, nikt  zapewne nie będzie miał Tobie tego za złe.
  • Wyjeżdżając, zamknij drzwi i okna w domu/mieszkaniu. W przypadku gdy posiadasz alarm pamiętaj o jego uaktywnieniu.
  • Pozostaw sąsiadowi numer telefonu, pod którym będziesz dostępny
  • W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznaj się ze zmianami w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy
  • Stosuj się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy
  • Opuszczając pojazd,  sprawdź dokładnie czy go zamknąłeś, nie zostawiaj w pojeździe w widocznym miejscu  żadnych        wartościowych przedmiotów.
  • Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych wybierasz się na cmentarz z dziećmi , zwracaj na nie szczególną uwagę

Przypominamy !   Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym  nakłada  na pieszych przemieszczających  się  poza terenem zabudowanym obowiązek noszenia elementów  odblaskowych  .  Jednak z myślą o swoim bezpieczeństwie  należy  rozważyć  używanie odblasków po zmroku również w mieście, szczególnie w mało oświetlonych miejscach .  Podczas akcji ” Znicz  2014” przasnyska drogówka będzie prowadzić też działania „Bezpieczni po zmroku”,sprawdzając czy piesi i rowerzyści poruszający się po drogach używają elementów odblaskowych i prawidłowego oświetlenia.

Autor: Ewa Śniadowska KPP Przasnysz


.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments