Podwyżki za wodę i ścieki w Przasnyszu stały się faktem

Wody Polskie, występujące w roli regulatora cen, zaakceptowały wniosek Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Przasnyszu dotyczący zatwierdzenia nowych taryf za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Podwyżki wejdą w życie już 25 maja i będą narastać przez kolejne 3 lata. Przez pierwszy rok za ścieki zapłacimy 21% więcej niż dziś, za wodę 12%. Potem będzie drożej.

 

8 maja 2023 Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wydał decyzję o skróceniu okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków i zatwierdzeniu nowej taryfy na okres 3 lat. 17 maja 2023 r. Taryfa została opublikowana na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Wód Polskich. Nowe stawki wejdą w życie w terminie 7 dni od jej publikacji na stronie BIP Wód Polskich, czyli 25 maja 2023 r.

Zatwierdzony wzrost cen w całym okresie obowiązywania taryfy (3 lata) wynosi od 12 do 20 % za 1 metr sześcienny dostarczonej wody i od 21 do 25 % za 1 m sześc. odprowadzonych ścieków, w stosunku do cen dotychczas obowiązujących. W górę poszły również opłaty abonamentowe.

 

– 26 października 2022 roku Spółka zwróciła się z wnioskiem do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy oraz zatwierdzenie nowej taryfy. W dniu 16.01.2023 Dyrektor RZGW wydał decyzję odmawiającą skrócenia okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy i odmawiającą zatwierdzenia nowej. Od tej decyzji Spółka wniosła odwołanie do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, który uchylił decyzję Dyrektora RZGW, skrócił okres obowiązywania dotychczasowej taryfy i zatwierdził nową na okres 3 lat — wyjaśnił prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Przasnyszu Marcin Jakubowski.

Jak dodał, powodem wystąpienia z wnioskiem o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy i zatwierdzenia nowej, były istotne zmiany warunków ekonomicznych prowadzenia działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Wniosek był w szczególności podyktowany  niebagatelnym wzrostem kosztów materiałów, które były niemożliwe do przewidzenia w momencie opracowywania dotychczas obowiązujących taryf.

 

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
20 dni temu

to jeszcze śmieci w górę i niedługo ludzi przez PiSowski dobrobyt nie będzie stać na życie w tym mieście… ZEC w górę, wod-kan w górę… ych…

Anna
Anna
20 dni temu

Socjalizm kosztuje. A Glapa wyjdzie i bredzi że inflacja spada i jest 12%….

Mieszkaniec Przasnysza
Mieszkaniec Przasnysza
20 dni temu

No tak, ktoś musi zapłacić za podlewanie posadzonych kwiatków i krzaczków, które przeżyją miesiąc albo i nie

Ala
Ala
20 dni temu

Może niech właściciele domów jednorodzinnych przestaną podlewać bez przerwy trawniki deszczowniami bo niedługo zabraknie wody na zupę.

Mieszkaniec Przasnysza
Mieszkaniec Przasnysza
20 dni temu
Reply to  Ala

Bardzo słuszna uwaga

Ania
Ania
20 dni temu
Reply to  Ala

Drążenie studni głębinowych na własne potrzeby i do podlewania jest dozwolone

Mieszkaniec Przasnysza
Mieszkaniec Przasnysza
20 dni temu
Reply to  Ania

Tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o niedoborach wody w świecie może tak myśleć. Niedługo cena za wodę będzie cena złota, jeśli się nie opamiętany

Ania
Ania
20 dni temu

Ja tak nie myślę ale to jest fakt że przy niedoborach wody na wielu posesjach są wstrzelone studnie głębinowe na potrzeby posesji bo
podobno jest to zgodne z prawem
czyli raczej prawo do poprawki.

Mieszkaniec Przasnysza
Mieszkaniec Przasnysza
20 dni temu

Opłat stałych w niektórych miastach wogole nie ma, u nas są. Płacimy za przerost zatrudnienia. Ktoś musi utrzymać niepotrzebnych pracownikow

Mieszkaniec Przasnysza
Mieszkaniec Przasnysza
20 dni temu

Radni podniosą sobie diety i będą mieli z czego płacić a my?

Gość
Gość
20 dni temu

Niech miasto najpierw skutecznie wyegzekwuje pieniądze od przasnyskiej patologii a uczciwych ludzi zostawi w spokoju!
Za wodę i śmieci nie płacą i co? I nic! Bo z 500+ ściągnąć długów nie można!

Orlik
Orlik
20 dni temu

Patola idzie przez miasto i się w oczy śmieje ciężko pracującym…. Dobrobyt.. A teraz jeszcze 800+ im się NALEŻY….

Basia
Basia
20 dni temu

Veolia kolejny raz podniosla znacząco ceny za ogrzewania jakie obowiązują już od 15 mają…może jakiś artykuł na ten temat..?