Pierwszy ozdrowieniec w powiecie przasnyskim. Znamy szczegóły!

Pierwsza osoba wyleczona w naszym powiecie, to pacjentka zero z Przasnysza, która 27 marca przyjechała autobusem z Warszawy. To kobieta w sile wieku, która przez cały czas choroby czuła się dobrze i nie zgłaszała większych dolegliwości. Przebywała w miejscu zamieszkania i była poddana izolacji domowej, będąc pod nadzorem lekarza rodzinnego. Pacjentka mieszkała sama i nie miała kontaktu z innymi osobami. Nie spowodowała również kolejnych zakażeń.

 

Jak poinformowała nas Maria Śliwińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Przasnyszu, kiedy minęło 12 dni od potwierdzenia zakażenia COVID-19 u przasnyskiej pacjentki przeprowadzono pierwsze badanie – jego wynik okazał się ujemny. Ponieważ do zwolnienia osoby z izolacji potrzeba dwóch ujemnych wyników, próbki pobrano ponownie. Kolejne wyniki badania na obecność COVID-19 nadeszły dziś, a wraz z nimi oficjalne potwierdzenie — kobieta jest wyleczona.

Przasnyska pacjentka zero była pielęgniarką w SP ZZOZ im. Wojciecha Oczko, a swój ostatni dyżur pełniła 11 i 12 marca 2020 r. Od 7 kwietnia wiadomo było, że wszystkie 30 osób ze szpitala, które miały z nią kontakt podczas dyżuru, wykazały wyniki negatywne, co oznacza wolność od COVID-19. Więcej wątpliwości budził stan zdrowia współpasażerów, którzy wraz z kobietą podróżowali 27 marca autobusem relacji Warszawa-Przasnysz, ale także i w tym przypadku czas przyniósł pozytywne wieści. Do swoich Powiatowych Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych zgłosili się m.in. mieszkańcy Makowa Mazowieckiego, Legionowa i Mińska Mazowieckiego. Wszyscy zostali poddani kwarantannie, większość z nich została przebadana i  uzyskała wyniki negatywne.

Jak przyznaje dyrektor przasnyskiego Sanepidu, w tym przypadku wszystko przebiegło wręcz modelowo, a za tym sukcesem stoi sama pacjentka zero. Choć 27 marca nie było jeszcze mowy o obowiązku noszenia maseczki i rękawiczek, pielęgniarka podczas podróży autobusem zastosowała właśnie takie środki ostrożności, co uchroniło współpasażerów (również osobę siedzącą tuż obok niej oraz kierowcę) przed zakażeniem.

Dziś oficjalne dane przasnyskiego Sanepidu pokazują, że obecność pierwszego przypadku COVID-19 naszym powiecie, nie pociągnęła za sobą kolejnych zakażeń. Widzimy też, jak krzywdzące były pełne nienawiści głosy pojawiające się w internecie na temat zakażonej osoby. Koronawirus może przydarzyć się każdemu i trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek chciał być chory na własne życzenie.

 

Na koniec dodajmy, że przasnyska pacjentka zero za 14 dni będzie mogła zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddać zawierające przeciwciała osocze, które może pomóc w leczeniu chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia COVID-19. Trudno powiedzieć czy niezasłużony hejt skutecznie nie zniechęcił jej do pomocy bliźnim.

W tej chwili według danych Sanepidu na obecność COVID-19 przebadano niemal 100 osób z powiatu przasnyskiego. Z oficjalnych danych wynika również, że na naszym terenie nie ma osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments