Pielgrzymka do Rostkowa 2023. Udział wzięło 3,5 tysiąca uczestników

3,5 tysiąca młodych osób wzięło udział w 41. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży „Rostkowo Młodych” – do Rostkowa i Przasnysza, miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką, patronem dzieci i młodzieży oraz głównym patronem diecezji płockiej.

 

„Rostkowo Młodych”, to 41. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa – miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką, patronem dzieci i młodzieży, głównym patronem diecezji płockiej, który urodził się w 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu (diecezja płocka), a ochrzczony został w Przasnyszu. Zmarł w 1568 roku w Rzymie.

– Pielgrzymka składała się z dwóch części. Pierwsza z nich – pielgrzymka dzieci, z udziałem około 3 tysięcy uczestników, rozpoczęła się na placu przy kościele farnym w Przasnyszu – tam został ochrzczony św. Stanisław Kostka. Mszy św. z udziałem dzieci przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski – informuje Diecezja Płocka.

– Potem dzieci w grupach przeszły w pieszej pielgrzymce do Rostkowa – miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki. Po drodze modlili się i poznawali życie św. Stanisława Kostki. Po przejściu około 6 km w Rostkowie odwiedzili miejsca związane ze Świętym, między innymi kamień, na którym podobno zachował się ślad jego stopy oraz kościół (obecnie Sanktuarium św. Stanisława Kostki), na miejscu którego prawdopodobnie stał dwór rodziny Kostków – relacjonuje.

Na miejscu odbył się także festyn. Nie brakowało zabawy, ale również gry terenowej i nauki udzielania pierwszej pomoc.

Pielgrzymka młodzieży z udziałem uczniów klas ósmych szkół podstawowych i szkół średnich, rozpoczęła się w Rostkowie, gdzie urodził się św. Stanisław Kostka. Potem młodzi pieszo, pod opieką rejonowych duszpasterzy młodzieży, przeszli do Przasnysza, gdzie modlili się w kościele chrztu św. Stanisława Kostki – kościele farnym – w osobistych intencjach, za rówieśników oraz o powołania kapłańskie i zakonne w diecezji płockiej.

– Następnie młodzi przeszli na halę sportową przy Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu, gdzie adorowali Najświętszy Sakrament i mogli się wyspowiadać. Rozważania koncentrujące się wokół Ewangelii o budowaniu domu na skale, czyli budowaniu swojego życia na Jezusie, poprowadził ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży – czytamy.

Mszy św. koncelebrowanej przez 30 księży przewodniczył bp Szymon Stułkowski.

Na zakończenie pielgrzymki odbył się koncert ewangelizacyjny Pawła Chustaka „Chustiego”. Młodzi wyjechali do domów po godzinie 21.00. Natomiast w czasie Mszy św. pielgrzymkowych śpiewy wykonywała schola „Perełki” z parafii pw. św. Urbana w Baboszewie.

Organizatorami „Rostkowa Młodych” byli: wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej z dyrektorem ks. dr. Marcinem Sadowskim oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” w Płocku z ks. Krzysztofem Rucińskim, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży. Poza tym w organizację wydarzenia włączyły się samorządy,  tym w  sposób szczególny gmina Czernice Borowe, lokalne organizacje i instytucje z Przasnysza, Rostkowa i okolic, społeczność lokalna, wolontariusze z ruchów i wspólnot religijnych. Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci, strażacy, służby medyczne.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments