Od marca Ukraińcy muszą pokrywać część kosztów swojego utrzymania. Jak ich sytuacja wygląda w Przasnyszu?

Od 1 marca uchodźcy z Ukrainy muszą dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Dotyczy to osób, które są w Polsce ponad 120 dni. Zmiany wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ile za pobyt zapłacą uchodźcy przebywający w Przasnyszu?

 

Na razie, zgodnie z nowelizacją, uchodźcy będą pokrywać 50 proc. kosztów takiej pomocy. Od maja, gdy ich pobyt w Polsce będzie przekraczał 180 dni, będą pokrywać 75 proc. kosztów. Wcześniej przez ponad rok uchodźcy nie ponosili żadnych opłat.

Pomoc nie jest ograniczana w przypadku osób z grup szczególnie wrażliwych. Mowa o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach, dzieciach, osobach w wieku emerytalnym, kobietach w ciąży, osobach wychowujących dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunach co najmniej trojga dzieci, a także osobach w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach (sytuację ocenia wojewoda lub podmiot zapewniający pomoc).

 

W powiecie przasnyskim miejsce zbiorowego zakwaterowania znajduje się w internacie Zespołu Szkół Powiatowych (dokładnie chodzi o pokoje hotelowe). Aktualnie przebywają tam 23 osoby.

Z pracą dla kobiet na naszym terenie nigdy nie było łatwo, domyślać się można zatem, że znalezienie jej trudne jest tym bardziej, gdy w grę wchodzi jeszcze bariera językowa. Zapytaliśmy samorząd powiatu przasnyskiego czy obecni w mieście uchodźcy poradzą sobie z pokrywaniem części kosztów. Okazało się, że większość osób kwalifikuje się do zwolnienia z opłaty.

– Opłata za pobyt w pokojach hotelowych stanowi 50% kosztów zakwaterowania i wyżywienia, tj. 35 zł dziennie. Spośród 23 osób zakwaterowanych w pokojach hotelowych internatu, aż 21 osób jest zwolnionych z opłat zakwaterowania i wyżywienia z powodu braku stałego zatrudnienia. Wśród osób z Ukrainy przebywających w internacie, dwie znalazły zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Niektóre z nich zatrudniają się do prac doraźnych – informuje Magdalena Kowalewska, kierownik Referatu Rozwoju, Aktywizacji Biznesu i Promocji w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu.

 

– Rotacja uchodźców z Ukrainy trwa przez cały czas – od początku wojny. Opłaty nie maja wpływu na opuszczanie miejsca zakwaterowania. Nie zauważyliśmy zwiększonej rotacji osób zamieszkujących internat ZSP po wprowadzeniu opłat – szczególnie z uwagi na fakt, że opłaty objęły wyłącznie dwie osoby zatrudnione na umowę o pracę – dodaje.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przasnyszanin
Przasnyszanin
1 rok temu

No a polskie rodziny muszą sobie radzić same i nikogo nie obchodzi czy mają pieniądze na wynajem co miesiąc czy nie !!!!!! Też maja dzieci nawet i więcej i co ? Gdzie sprawiedliwość!!!!!!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Przasnyszanin

Do roboty idź. Proste.

Joanna
Joanna
1 rok temu
Reply to  Przasnyszanin

U nas nie ma wojny i Bogu dzięki nie narzekaj

Amator
Amator
1 rok temu

Ciągle czekamy na zrównanie statusu Polaka ze statusem Ukraińca.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Amator

Spoko. Najpierw zrównamy Ci chatę z ziemią, później zabijemy ojca i zgwalcimy żonę, a na końcu dostaniesz socjal taki jak dostają Ukraińcy. Umowa stoi?

WolynPamietamy
WolynPamietamy
1 rok temu

doloz do tego pamiec o rozprutych polskich kobietach Wolynia w ciazy, polskich dzieci powbijanych na widly, lub zwiazanych drutem kolczastym , ludzi rozrywanych konmi, ktorzy nawet nie maja miejsca pochowku i wtedy spytaj sie wtedy czy umowa stoi? Zeby sarkazm stosowac to troche po calosci a nie wybiorczo.. Do tej pory te miejsca rzezi -ludobojstwa Polakow na Wolyniu nie maja ani cmentarzy ani miejsc pamieci w wiekszosci. z pominieciem kilku wyjatkow jak Huta Pieniacka itp. Myslisz ze ktos sie w tych bezimmiennych grobach na wolyniu Polacy-nasi przodkowie nie przewracaja w tychze grobach? Oni i zyjacy bliscy czekaja na upamietnienie. Ile… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
1 rok temu
Reply to  WolynPamietamy

Nie zapominaj o tym ile osób zginęło z rąk hitlerowców, rąk moskali, czy rąk kościoła przez wieki, od palenia kobiet na stosie po nawracanie pogan na jedyna słuszną wiarę 😉 itp itd
Patrz kompleksowo, nie tylko na Ukraińców. Druga sprawa, tu nie chodzi o Ukraińców, tylko o zatrzymanie Rosjan z dala od granic Polski… nie wymaga to dużego wysiłku intelektuslnego, żeby to zrozumieć 😉

Pamietamy
Pamietamy
1 rok temu
Reply to  Kasia

I w tej liscie , o ktorej Kasiu wymienilas nie ma zadnego sladu/ pamiatki? pomnika? cmentarza? SA! pelno
Na Wolyniu natomiast glucho, cicho , wszystko zatarte.
I to jest ok u Ciebie ze trawa, zielen rosnie a tamtejsi tubylcu udaja ze nic nie wiedza, szczegolnie Ci najstarsi?
Pomnikow, cmentarzy, krzyzy my Polacy sie domagamy i nie poprzestaniemy.