Od dziś zniesiony zostaje obowiązek zakrywania nosa i ust poza podmiotami leczniczymi

Od dziś zniesiony zostaje obowiązek zakrywania nosa i ust. Maseczki nadal obowiązywać będą w podmiotach leczniczych. Znika także: izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników oraz kwarantanna graniczna.

 

– Podjąłem decyzję o tym, by od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania – pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych – mówił szef resortu zdrowia. Tam obowiązek noszenia maseczek pozostaje zarówno dla pracowników, jak i pacjentów.

Drugim rozwiązaniem ma być zniesienie kwarantanny i izolacji.

Adam Niedzielski wyjaśnił, że osoby zakażone będą dostawać zwolnienie i będą musiały same się izolować, mając świadomość zagrożenia. Nie będzie już tym zarządzał sanepid.

Resort zaznacza, że sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może się zmienić.

 

– Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji – zaznaczył minister zdrowia.

Decyzję o zniesieniu obostrzeń podjęto w związku ze zmniejszeniem się liczby hospitalizacji.

– Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy. Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – mówił Niedzielski.

 

ren

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bronek
Bronek
8 miesięcy temu

Parametry fizjologiczne i profil powietrza wydychanego w przestrzeń maski sugerują m in:
-hipoksemię
-stres oksydacyjny
-hiperkarbię
-skurcz naczyń
-zmiany w układowej aktywności drobnoustrojów i homeostazie energetycznej

Na zdrowie wierzącym w sens masek