Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych już od września. Zastąpi WOS

O wprowadzeniu nowego przedmiotu do programu szkół poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek w trakcie debaty zorganizowanej przez „Tygodnik Solidarność” we współpracy z MEiN z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

 

– Od września 2022 roku uczniowie zaczną naukę o tym, co się działo w Polsce od 1945 roku aż do 2015 roku. Nie da się zrozumieć rzeczywistości bez zrozumienia procesów historycznych, które doprowadziły do tej rzeczywistości – poinformował szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Przedmiot „Historia i teraźniejszość” ma być nauczany w pierwszej i drugiej klasie szkoły ponadpodstawowej. Jak zapowiedział minister: dla wszystkich, na pełnych prawach, z zaliczeniem na koniec odpowiednim stopniem, liczącym się do średniej.

Wprowadzenie nowego obowiązkowego przedmiotu nie spowoduje, że uczniowie będą mieli więcej lekcji. Jak informuje Ministerstwo Edukacji zastąpi on przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany obecnie w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostaje bez zmian.

 

– Wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił 3 godziny w cyklu kształcenia w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast obecnych 2 godzin przeznaczonych na przedmiot wiedza o społeczeństwie. Wymiar godzin historii w cyklu kształcenia w zakresie podstawowym zmieni się z obecnych 8 i będzie wynosił 7 – czytamy w informacji przekazanej przez MEiN.

Ministerstwo uzasadnia potrzebę zmian tym, że dotychczasowa realizacja nauczania historii najnowszej – powojennej napotyka na wiele trudności.

– Wynikają one m.in. z omawiania zagadnień historii najnowszej w ostatniej klasie, kiedy to uczniowie liceum i technikum skupiają się przede wszystkim na tych przedmiotach, z których przystępują do egzaminu maturalnego czy egzaminów zawodowych – napisano.

– Nie da się zrozumieć rzeczywistości, która nas otacza bez znajomości podstaw procesów historycznych, które do tej rzeczywistości doprowadziły – komentował minister Czarnek.

Członkowie zespołu eksperckiego pracującego nad opracowaniem podstawy programowej przedmiotu HiT:

  • Grzegorz Kucharczyk
  • dr Robert Derewenda
  • Włodzimierz Krzysztof Kowalczyk
  • dr Paweł Milcarek
  • dr Wojciech Muszyński
  • Mieczysław Stanisław Ryba
  • Małgorzata Żaryn

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bolek
Bolek
2 lat temu

Zadałem sobie trud przeglądu nazwisk zespołu eksperckiego w Wikipedii. Widzę, że dla równowagi trzeba będzie organizować podziemne komplety.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Bolek

Pan Czarnek w normalnym kraju mógłby być conajwyżej woźnym. Z jego poglądami na lewo nie mógłby być nauczycielem. U nas jest Ministrem Edukacji. Jak słucham tego gościa to mu po prostu ręce opadają.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

„Na pewno”, a nie „na lewo”. Jak na telefonie mogę edytować post? Kiedyś była do tego ikonka. Ale niektórym wciąż się udaje, bo są posty z adnotacją o edytowaniu…

Normal
Normal
2 lat temu

To proste Panie Marku – proponuję przeczytać tekst przed wysłaniem…..

Kefas
Kefas
2 lat temu

A wystarczyło się nie szczepić 😁😉

Last edited 2 lat temu by Kefas
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Kefas

Po trzeciej dawce to dopiero będę głupoty pisał 😅