Nadchodzą szczepienia przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 5 – 11 lat. Decyzja może zapaść już jutro

– Jesteśmy w przeddzień bardzo ważnej decyzji w sprawie szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat. Mamy zapowiedziane, że jutro taka decyzja będzie podejmowana przez Europejską Agencję Leków – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

W czasie dzisiejszej konferencji Minister Zdrowia opowiedział o obecnej sytuacji w Polsce związanej z koronawirusem.

– W tym tygodniu średnia liczba dziennych zakażeń będzie oscylowała wokół 25 tysięcy, w następnym – nawet więcej. W najbliższym czasie – w ciągu tygodniu lub dwóch – będziemy mieli do czynienia z apogeum czwartej fali.  Scenariusze mogą być różne: apogeum i spadek lub apogeum i utrzymywanie się wysokich wartości. W drugim przypadku niezbędne będzie zwiększanie restrykcji i być może na początku grudnia takie decyzje będziemy musieli podejmować – mówił.

 

Zaznaczył, że szpitale niezależnie od rozwoju sytuacji są gotowe do rozbudowania bazy łóżkowej. Podał również kwoty, jakie wydano na walkę z pandemią w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Decyzja zapadnie jutro

Adam Niedzielski przypomniał także, że „jesteśmy w przeddzień bardzo ważnej decyzji ws. możliwości szczepienia dzieci” w wieku 5 – 11 lat.

– Liczymy, że do połowy grudnia dla tej najmłodszej grupy wiekowej dotrze do nas milion 100 tysięcy dawek szczepionki – mówił obecny na konferencji  Grzegorz Cessak, szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

– Szczepienie dzieci może być jednym z najbardziej skutecznych działań na rzecz zdrowia publicznego. U badanych dzieci w wieku 5 – 11 lat skuteczność szczepionki wyniosła 90,7 procenta. W badaniach klinicznych wzięło udział ponad 2300 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. W trakcie pierwszej fazy badania szczepionki był tylko jeden przypadek ciężkiej reakcji poszczepiennej – u 10-latka przez jeden dzień była wysoka gorączka – 39,7 stopnia, a w drugiej i trzeciej fazie badania nie było takich sytuacji – wyjaśniał.

– Na jednej szali kładziemy zdrowie i życie dziecka, na drugiej – ryzyko wystąpienia co najwyżej gorączki, bólu mięśni – dodał i stwierdził, że „w grupie wiekowej 12 – 17 lat mamy 1,6 miliona dzieci i młodzieży szczepionych, ale cały czas nasz niepokój budzi liczba zachorowań i hospitalizacji wśród najmłodszych dzieci”.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kefas
Kefas
2 lat temu

Europejska Agencja ds Leków jest finansowa głównie przez firmy farmaceutyczne więc za odpowiednią opłatą zgodzi się nawet na szczepienie zapłodnioną komórkę jajową. Mnie zastanawia, bo nigdzie takiej informacji nie mogę znaleźć, co zy w Polsce, jakaś instytucja, niezależna od bigfarmy, przebadała którąś ze szczepionek na koronawirusa pod kątem składu i bezpieczeństwa? Tu chodzi o dzieci.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Kefas

Nudny się stajesz.

Kefas
Kefas
2 lat temu

Masz dzieci?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Kefas

Mam. Ale wiesz, że koronawirus to nie jest wynalazek sprzed 2 lat, tylko to badziewne jest nam znane od dłuższego czasu?

Masz świadomość tego, że w Polsce umiera tyle ludzi bo jako naród mamy wywalone na:
– szczepienia
– maseczki
– dystans społeczny.

W innych krajach te 3 proste rzeczy umożliwiają uratowanie tysięcy ludzkich istnień. Popatrz na statystyki umieralności w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Polacy jak zawsze muszą iść pod prąd…

Kefas
Kefas
2 lat temu

Dziś w gościu wydarzeń Rymanowski przywołał niemieckie badania, z których wynika, ze landy o najwyższym poziomie wyszczepienia, notują największą liczbę nadmiarowych zgonów.
Covid to taka specyficzna choroba zakazna, inna od wszystkich wcześniejszych, bo atakuje bogate kraje. Zawsze było odwrotnie.
Koronawirusa są znane od wielu lat ale nie przypominam sobie aby na grypę szczepiono dzieci, a moje idą pełnym kalendarzem.
Swoją drogą, to nie można od Japończyków ściągnąć te zmutowanej odmiany delta, która się sama zakiwala?

Dekalb
Dekalb
2 lat temu
Reply to  Kefas

Nie można bo samo się tam tak nie stało japończycy się szczepią i wzorowo przestrzegają obostrzeń sanitarnych to i mają efekty w postaci wygaśnięcia pandemi polecam zapoznać się z faktami.Po za tym jakbyś nie wiedział japończycy mają najlepszą służbę zdrowia na świecie….Na efekty trzeba jako społeczeństwo zapracować…

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  Dekalb

Oczywiście to był żart z tym importem wirusa bo to niemożliwe, ale myślałem że ludzie to załapią. W przeciwieństwie do niektórych wypowiadających się tu, ja opieram się na faktach. Wróćmy więc do Japonii, skoro odniosłeś się do żartu a nie do pozostałych faktów które przedstawiłem powyżej. Japonia zajmuje powierzchnię podobną do Polski a mieszka tam prawie cztery razy tyle ludzi, więc warunki wyjątkowo korzystne dla rozwoju pandemii. Piszę o tym tylko dlatego, że to argument zawsze poruszany przy uzasadnianiu większej liczby zakażeń. Ale wracając do sedna, czyli zakiwanie się wirusa. Jak głosi powszechna propaganda, podobno oparta na faktach w czystej… Czytaj więcej »

Dekalb
Dekalb
2 lat temu
Reply to  Kefas

Człowieku co ty bredzisz. Jak w maligmie jakie fakty co ze zagęszczenie ludności czy ty wogóle masz pojęcie o tym jak jest to zdyscyplinowane społeczeństwo ja wiem bo brat tam mieszka i jestem bardzo dobrze zorientowany 85% w pełni zaszczepionych 100% noszących maseczki ludzie sami zachowują bezpieczne odległości po za tym tam się nie czeka do lekarza nawet minuty (każdej specjalizacji) tylko lekarz czeka na chorego.

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  Dekalb

I to spowodowało, że wirus wielokrotnie zmutowal aż przestał wykonywać kopie? Czy ty potrafisz logicznie myśleć, choćby w minimalnym stopniu. Maski tam noszono jeszcze przed covidem z powodu smogu. Zagęszczenie ma oczywisty wpływ na przenoszenie się patogenu, bo latwiej ma przeskoczyć na kolejnego nosiciela. Ale Japonia to kraj długowieczny, prowadzący zdrowy tryb życia. Oni byli po prostu zdrowsi przed pandemią. Tam nawet premier prosił swego czasu ludzi starszych aby łaskawie zaczęli umierać, bo są zbyt dużym obciążeniem dla państwa. Ale to że wirus się rozbroił to zasługa tego że mutował. O tym od początku mówili wirusolodzy. Z każdą kolejną mutacją… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Kefas

Niemcy – nadmiarowe zgony to 6 %
Polska – ponad 24 %

W przeliczeniu na głowy to kilkadziesiąt tysięcy zmarłych rocznie więcej.

Chcesz dalej porównywać nas do Niemców?

Kefas
Kefas
2 lat temu

A gdzie widziałeś u mnie porównywanie Polski do Niemiec? Może następnym razem poproś kogoś, kto umie czytać ze zrozumieniem! Takie porównania nie miałoby sensu, ze względu na różne czynniki, m. in. stan służby zdrowia. Przytoczyłem badanie niemieckie, dotyczące Niemiec, które może sugerować, że w najbardziej zaszczepionych landach, zgony na covid wśród zaszczepionych mogą być ukrywane w nadmiarowych zgonach, lub co gorsza, że szczepienia mogą przyśpieszać zgony na inne schorzenia. Kiedyś proponowałem aby podano w Polsce dane nt zgonów całościowych. Czyli dziś zmarło np 1274 osoby, tyle i tyle stanowiły osoby niezaszczepione. Namówisz władców codziennych statystyk?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Kefas

Jakąś godzinę temu w radio wypowiadała się lekarka że szpitala w Białymstoku. Kobieta dosłownie załamana.
Mówi, że od początku listopada mają 170 zgonów ludzi z covidem. Z czego ponad 150 to niezaszczepieni. Ale Ty zapewne zaraz napiszesz, że ona jest w zmowie z big pharma i na pewno ma interes w tym, żeby kłamać.

Kefas
Kefas
2 lat temu

Mógłbyś się odnosić wprost do tego co napisałem, bo rozpoczynanie kolejnych wątków jest męczące. Taka twoja taktyka która tylko udowadnia ze jesteś jakimś działaczem partyjnym bo to typowy sposób wypowiedzi. Nie odpowiadać na pytania, zmieniać sens czyjejś wypowiedzi. Odpowiem Ci. Poproś, żeby przy zgonach podawali ile zaszczepionych a ile nie. Albo zeby było prościej sprawdzić, to ile znika dziennie z systemu green pass

Pilot
Pilot
2 lat temu
Reply to  Kefas

Kefas masz popalone zwoje mózgowe jak Markus

Adm
Adm
2 lat temu

Nie wiem, naprawde nie wiem jak można tak małym dzieciom podać ten preperat który nadal testuje się na ludziach. Po tym jak mama zaszczepiła sie druga dawka i ledwo żyje, już drugi tydzień próbuje dojść do siebie miałbym teraz to podać mojemu 8 letniemu dziecku? Szkoda mi tych wszyscy dzieci których rodzice się na to zgodza.