Na Mazowszu ruszy program wczesnego wykrywania raka piersi.

Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył 1 mln zł na realizację programu polityki zdrowotnej dotyczącego profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek województwa mazowieckiego. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał warunkowo pozytywną opinię o projekcie programu. Dzięki tej opinii program będzie realizowany przez 4 lata, od maja 2020 r.

Obecnie, jedyną skuteczną metodą wczesnego wykrywania raka piersi są przesiewowe badania mammograficzne (MMG). Mammografia jest badaniem polegającym na prześwietlaniu piersi promieniami rentgenowskimi. Dawka promieniowania podczas takiego badania jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Aktualne wytyczne jasno wskazują, że mammografia jest rekomendowanym badaniem przesiewowym w kierunku nowotworów piersi.

Warunki uczestnictwa w programie

Ze świadczeń będą mogły skorzystać kobiety spełniające formalne warunki: wiek 40–49 lat i zamieszkanie na terenie województwa mazowieckiego. Dodatkowo powinien zostać spełniony jeden z czynników ryzyka: potwierdzona mutacja genu BRCA1 i BRCA2, obciążający wywiad rodzinny: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), wystąpienie w przeszłości innych nowotworów, potwierdzone dokumentacją medyczną, wystąpienie łagodnych zmiany w piersi przebiegające z obecnością rozrostu atypowego, gęstość tkanki gruczołowej. Z programu będą mogły skorzystać także kobiety, które otrzymały wcześniej pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia ww. czynnikami ryzyka.

Aktualnie w Polsce realizowany jest „Populacyjny Program Wykrywania Raka Piersi”, do którego kwalifikują się kobiety w wieku 50-69 lat i finansowany ze środków NFZ. Samorządowy program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek województwa mazowieckiego to jego uzupełnienie.


Źródło mazovia.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkanka
mieszkanka
4 lat temu

Bardzo dobrze takie programy są konieczne.