Msza święta z tradycyjnym błogosławieństwem wina w Skierkowiźnie

W sobotę, 15 stycznia w parafii św. Andrzeja Boboli w Skierkowiźnie odbędzie się msza święta z modlitwą o uzdrowienie. Po jej zakończeniu zostanie pobłogosławione wino, które ma przynosić duchowe uzdrowienie oraz uwalniać od zła i upodobania w grzechu.

 

Parafia św. Andrzeja Boboli w Skierkowiźnie zaprasza wiernych do wzięcia udziału we mszy świętej z modlitwą o uzdrowienie. Będzie ona połączona z zanikającą w ostatnich latach tradycją błogosławienia wina św. Jana Apostoła.

Tradycja związana jest z legendą, która mówi, że św. Jan pobłogosławił kielich zatrutego wina, który przygotowali nieżyczliwi ludzie. Tym samym apostoł uwolnił go od trucizny. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościołach odbywa się błogosławienie wina z prośba do Boga, by ten uwolnił ludzi o wszelkiej nienawiści i tym samym podtrzymywał wzajemną miłość.

 

W sobotę, 15 stycznia wierni, którzy będą uczestniczyć we mszy o godzinie 19.00 mogą przynieść do kościoła wino (nie ma znaczenia barwa i smak).

– Trzeba pamiętać, że wino św. Jana jest sakramentalium. Wino, które błogosławił apostoł, straciło zabójczą moc, a zatem i nam ma ono przynosić duchowe uzdrowienie oraz uwalniać od zła i upodobania w grzechu. Ma także zachęcać do praktykowania miłości, którą głosił całe życie św. Jan – informuje parafia.

Jak dodaje parafia, w związku z tym, że pobłogosławione wino nadal jest winem, nie powinny go spożywać dzieci oraz osoby z chorobą alkoholową.

Zwyczaj błogosławienia wina i podawania go wiernym pojawił się w Kościele w XIII w. Obecnie podtrzymywany jest w niektórych rejonach kraju, m.in. w sanktuarium na Jasnej Górze.

 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
22 dni temu

A czemu nie obchodzą już Święta Obrzezania Bożego?