Ministerstwo Zdrowia zapłaci za białe plomby? Planowane jest wyrzucenie amalgamatu

Białe plomby na wszystkie zęby – Ministerstwo Zdrowia i NFZ planują wyrzucenie amalgamatu i zastąpienie go innymi materiałami. Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji jest za – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

 

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna Agencja, w czerwcu Ministerstwo Zdrowia „wysłało do AOTMiT prośbę, by oceniła, czy warto usunąć amalgamat ze świadczeń gwarantowanych, czyli finansowanych przez NFZ. Kilka dni temu Agencja zaopiniowała takie rozwiązanie pozytywnie. Jak argumentowała, amalgamat dentystyczny stosowany do wypełnień ubytków próchniczych jest mieszaniną rtęci, stopu srebra, cyny i miedzi”.

Rtęć jest substancją niebezpieczną w przypadku dzieci i ciężarnych, może też stanowić zagrożenie dla osób z nią pracujących i dla środowiska.

 

„Usunięcie surowca zawierającego rtęć jest następstwem przyjęcia przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2017 r., które zabrania państwom członkowskim stosowania amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów u dzieci i młodzieży do 15 r.ż. oraz kobiet w ciąży i karmiących, jak również zaleca całkowite wycofanie amalgamatu stomatologicznego do 2030 r.” – podaje gazeta.

W tej sprawie powstał już projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który miałby wprowadzić zmianę.

Jak wynika z danych, próchnica, szczególnie u dzieci, jest jednym z większych problemów: u nastolatków ma ją nawet 90 proc.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments