Ministerstwo Zdrowia wprowadziło teleporady. Teraz z nimi walczy, zamykając przychodnie

W związku z koronawirusem skazano Polaków na teleporady oraz zamknięto szpitale dla pacjentów niezakażonych, nakazując zaprzestanie udzielania planowych świadczeń. Jeden z senatorów partii władzy błysnął nawet wypowiedzią, że „W walce z COVID-19 niestety musimy poświęcić chorych na raka”. W związku z dramatycznymi konsekwencjami tego typu decyzji i czołowym miejscem w Europie pod względem „nadmiarowych” zgonów postanowiono wdrożyć zmiany. Ministerstwo Zdrowia walczy z patologią przez siebie wprowadzoną.

 

Teleporady i ograniczona dostępność do lekarza miały z nami pozostać do czasu wynalezienia szczepień. Choć medycy mieli szansę zaszczepić się jako pierwsi w Polsce, ten fakt niewiele zmienił. Teleporady, które jeszcze dwa lata temu nie mieściły się lekarzom w głowie, są z nami cały czas i mimo oddechu od koronawirusa mają się znakomicie.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, niemal 40% przychodni udziela więcej teleporad zdalnych niż umawia wizyt w gabinecie lekarskim.

– Dostępność do lekarzy, jak i całego systemu opieki zdrowotnej ma teraz kluczowe znaczenie. Teleporada nie może być podstawową formą kontaktu z pacjentem. Stanowi ona wsparcie w bieżącym kontakcie z lekarzem – mówił 23 czerwca w Zielonej Górze  Minister zdrowia Adam Niedzielski. Oświadczył także, że teleporady to nie jest akceptowana forma opieki nad pacjentem.

W związku ze zmianą narracji Ministerstwo Zdrowia przygotowało szereg infografik dotyczących tego zagadnienia i postanowiło wytoczyć ciężkie działa przeciw lekarzom nadużywającym leczenia przez telefon.

– NFZ będzie mógł rozwiązać umowę z placówką, w której udział teleporad przekroczy 90% – czytamy w komunikacie resortu.

71 podmiotom, w których udział teleporad w ciągu pierwszych 4 miesięcy 2021 r. przekroczył 90%, NFZ nie przedłuży umów na realizację świadczeń POZ.

 

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Syn Zenka
Syn Zenka
1 rok temu

Czyli przychodnia na ul. Świerczewo dr. Osiadacza do zamknięcia, tam są same teleporady.

Kasia
Kasia
1 rok temu
Reply to  Syn Zenka

Zmień przychodnię jak ci nie pasuje

Syn Zebnka
Syn Zebnka
1 rok temu
Reply to  Kasia

Już to dawno temu zrobiłem wredna babo.

maxx
maxx
1 rok temu
Reply to  Syn Zenka

Jakoś członkowie mojej rodziny zawsze jeśli była pilna potrzeba dostawali się na wizytę i badania. Jedyne co można złego powiedzieć to ciężko się dodzwonić. No ale pewnie wyłącznie dlatego, że pracują.

La lu
La lu
1 rok temu
Reply to  Syn Zenka

Właśnie widać, że jest Pan wypisany, bo nie jest Pan na bieżąco