Ministerstwo Zdrowia wprowadza limit e-recept. „Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjenta”

W piątek, 30 czerwca odbyła się konferencja prasowa z udziałem Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia. Jej tematem była niepokojąca sytuacja na rynku e-recept.

 

– Po analizie Centrum e-Zdrowia mamy 10 lekarzy, którzy wystawili rocznie od 100 tys. do ponad 400 tys. recept. W skrajnym przypadku oznacza to 50 recept na godzinę przez 24 h. Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjenta – mówi minister.

Resort zdrowia przekazał Naczelnej Izbie Lekarskiej informacje o 29 lekarzach, którzy w ten sposób nadużywali prawa i wystawiali recepty nie robiąc badań ani wywiadu lekarskiego.

– Wskazaliśmy 10 lekarzy, którzy w naszej ocenie dopuścili się 5 przestępstw: fałszerstwa intelektualnego, poświadczenia nieprawdy, oszustwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego oraz ułatwienia dostępu do środków odurzających – dodaje Niedzielski.

 

W związku z tą sytuacją ministerstwo wprowadzi obostrzenia w systemie elektronicznym.

– Lekarz na 10 h będzie mógł wystawić recepty 80 pacjentom, łącznie będzie to maksymalnie 300 recept. Nie będzie też można wypisać recepty na leki psychotropowe bez wcześniejszego badania pacjenta – zapowiada minister.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments