Ministerstwo Finansów zapowiada pomoc kredytobiorcom

Obywatele, którzy potrzebują pomocy w spłacie rat kredytu mieszkaniowego w związku z szalejącą inflacją, mogą składać wnioski do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

 

Rada Polityki Pieniężnej w ostatnich dniach poinformowała o kolejnym wzroście stóp procentowych i wzroście cen kredytów bankowych. W odpowiedzi rząd postanowił przyjść kredytobiorcom z pomocą.

W czwartek, 7 kwietnia Ministerstwo Finansów podało, że Polacy, którzy obecnie są w bardzo trudnej sytuacji finansowej w związku z rosnącymi kosztami kredytów bankowych, mogą ubiegać się o wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jest to mechanizm, który ma zapewnić pomoc w spłacie rat kredytu mieszkaniowego.

 

Wsparcie może być wypłacane przez okres 36 miesięcy, a jego miesięczna kwota ma nie przekraczać 2 tys. złotych. Pomoc, jaką otrzyma obywatel podlega zwrotowi, ale dopiero dwa lata po otrzymaniu ostatniej raty wsparcia. Całość zostanie rozłożona na 12 lat. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić określone warunki:

  • w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców musi posiadać status osoby bezrobotnej;
  • kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe;
  • miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza:

 

– w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – dwukrotności zwaloryzowanej zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 776,00 zł – 1.552,00 zł);

– w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – iloczynu dwukrotności kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, zwaloryzowanej zgodnie z przepisami tej ustawy i liczby członków gospodarstwa domowego (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 600,00 zł – 1.200,00 zł na osobę).

Kredytobiorca, aby uzyskać wsparcie musi złożyć odpowiedni wniosek do swojego kredytodawcy.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wpz
wpz
7 miesięcy temu

pomoc dla ludzi, którzy kredytów nie dostają..
żałosne…

Joanna
Joanna
7 miesięcy temu

Kolejny progeam dopłat i kreowanie pustego pieniążki? W efekcie wzrost inflacji wzrost stop oraz wzrost rat kredytu. I powtarzamy…