Minister zdrowia: Epidemia trwać będzie przez rok. Wakacji, jakie znamy, w 2020 roku nie będzie.

Choć nikt dziś nie jest w stanie powiedzieć kiedy koronawirus zniknie z naszego życia, wielu Polaków snuje plany na przyszłość. Zastanawiamy się jak będą wyglądały najbliższe miesiące, kiedy epidemia minie, jak spędzimy wakacje. We wtorek 14 kwietnia, gościem Roberta Mazurka w RMF FM, był minister zdrowia Łukasz Szumowski, który wypowiedział się na tematy, które zajmują nasze umysły. Wieści nie są optymistyczne, ponieważ z wirusem mamy się borykać przez rok.

 

Minister Łukasz Szumowski opowiedział m.in. na temat tegorocznych  wakacji, które mają być zupełnie inne od tych, które znaliśmy do tej pory. Stwierdził także, że naukowcy nie dają nadziei na wygaśnięcie epidemii latem, ponieważ z koronawirusem będziemy się borykać przez rok.

– O takich wakacjach, jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Możemy zakładać, że w wakacje nie będzie kolonii, nie będzie obozów — mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w RMF FM.

Będzie tak choćby z tej przyczyny, że koronawirus szybko nas nie opuści.

– Nie ma żadnych danych naukowych, które mówią, że epidemia wygaśnie latem. Na świecie, gdzie temperatury są dużo wyższe, niż w Polsce, wirus jest obecny. Z epidemią będziemy borykać się przez rok. Tyle w mojej ocenie będzie trwała epidemia – dodał.

Zdaniem ministra Szumowskiego planowane przez rząd odmrożenie gospodarki jest niezbędne, by ludzie nie zaczęli masowo umierać. Nie z powodu koronawirusa, ale na inne schorzenia.

– Jeśli nie odmrozimy gospodarki, ludzie będą umierali nie na koronawirusa, ale na inne choroby. Medycyna wymaga budżetu i pieniędzy. Problem z epidemią jest taki, że nie ma żadnych danych, żeby ona miała skończyć się w lecie, na jesieni, żeby wygasła w jakiś cudowny sposób. W naszych założeniach musimy mieć perspektywę działań do powstania szczepionki — powiedział. Stąd zdaniem ministra, konieczne są kroki zapewniające ponowny rozruch gospodarczy, a ich szczegóły mamy poznać niebawem.

 

Pierwsze, na razie dość ogólne dane, dotyczące powolnego odmrażania gospodarki poznaliśmy dziś (15 kwietnia) podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef rządu informował o Funduszu Dróg Samorządowych, który wraz z innymi, przyszłymi programami modernizacyjnymi są szansą dla firm budowlanych oraz nadzieją na powstanie nowych miejsc pracy. Jak poinformował Mateusz Morawiecki, do dziś złożono 800 tys. wniosków w ramach tarczy antykryzysowej.

Premier zapowiedział kolejne działania, które mogą ocalić miliony miejsc pracy. Usłyszeliśmy także, że „budowlanka” po planowanym odmrożeniu gospodarki powinna wystartować za 2 do 3 miesięcy; wtedy ma zostać wbita symboliczna pierwsza łopata. Priorytetem działań rządu będzie utrzymanie firm budowlanych, które mają się stać silnikiem polskiej gospodarki.

Mateusz Morawiecki wspomniał także o możliwym zniesieniu obostrzeń: – Jutro przedstawimy szczegółowy harmonogram na kolejny tydzień, jak i dłuższy okres, aż do połowy maja — zapowiedział.

Usłyszeliśmy także, że rząd będzie się starał zaprezentować plan stopniowego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej w taki sposób, aby uwzględniać to, że walka o nową gospodarkę będzie trwała jeszcze przez długie tygodnie. – Ścieżka wiodąca do gospodarczego lepszego jutra jeszcze nigdy nie była tak trudna — usłyszeliśmy z ust premiera.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barubar
Barubar
3 lat temu

Co już wiadomo w związku z pandemią: 1. Nie wolno wychodzić z domu, ale w razie potrzeby możesz. 2. Maski wcale nie pomagają, ale należy je nosić. 3. Sklepy są zamknięte, ale w razie potrzeby są otwarte. 4. Wirus ten jest zabójczy, ale w zasadzie to nic strasznego. 5. Rękawiczki nie pomogą, ale są potrzebne. 6. Należy myć ręce ale to i tak nic nie da. 7. Wirus nie wpływa na dzieci, ale dzieci są w niebezpieczeństwie. 8. Nie ma odpowiedniego sprzętu, ale jest go wystarczająco dużo. 9. Istnieje wiele objawów, ale możesz zachorować bezobjawowo. 10. Możesz nie wiedzieć, że… Czytaj więcej »

pan winko
pan winko
3 lat temu
Reply to  Barubar

mógłbyś napisać coś własnego, a nie z internetu ściągać gotowce… mało tego poruszasz się po stronach, której hejtem jadą po rządzie

Bernarda
Bernarda
3 lat temu
Reply to  pan winko

No naprawdę.. Piekna wypowiedź.. A to ma nie hejtować.. Tylko pewnie ucałowania wysłać za ich pomoc i profesjonalizm w oszukiwaniu społeczeństwa ??

anonymouse
anonymouse
3 lat temu
Reply to  pan winko

pan pisiorek sie odezwał

konrad
konrad
3 lat temu

myślałem ze kutafon pierwszy skomentuje artykul . a tu zaskoczenie :DDD

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  konrad

Że ja ??
Zarobiony jestem.
Zgred z Żoliborza na wakacje nie jeździ. Więc jemu wszystko jedno. Oby wybory się odbyły. Jak Pacynka Maliniak będzie zaklepany na kolejne 5 lat, to może i ciemny naród jakąś nagrodę dostanie? Do lasu pozwolą się przejść wtedy? Cholera wie.

Buahahhaha
Buahahhaha
3 lat temu

tobie leczyć się pozwolą 😉

limess
limess
3 lat temu

ale z Ciebie to głupek Marku

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  limess

Głupek? Lepiej być już nawet głupkiem niż pisowskim pachołkiem, który sprzedał się za 500 zł.