Mieszkanka powiatu straciła ponad 70 tys zł. w oszustwie „na amerykańskiego lekarza”. Mogło być jednak znacznie gorzej.

Tzw. „amerykańscy żołnierze” lub „lekarze” wyłudzają pieniądze podając konta w polskich bankach. Konta te służą również do prania brudnych pieniędzy. Oszukane, które wpłaciły pieniądze mogą więc nie tylko stracić fundusze, ale i… stać się podejrzane o udział w grupie przestępczej!

 

Pani Barbara z niewielkiej miejscowości w okolicach Przasnysza korespondowała z nieznajomym, który podawał się za amerykańskiego lekarza. Została tak zmanipulowana, że wpłaciła na podany rachunek, co ciekawe w banku Millenium, ponad 70 tysięcy złotych.

 – To, że wpłat dokonywałam w polskim banku uspokoiło mnie – opowiada. – Byłam przekonana, że nie może to być oszustwo. Właściciela konta łatwo ustalić.

 

Właściciel faktycznie został ustalony, ale nie tak, jak myślała. Okazało się, że prokuratura w zupełnie innej części kraju, w Tczewie prowadzi postępowanie w sprawie karnej, a konto, na które wpłaciła pieniądze służyć miało do prania brudnych pieniędzy, lipnych transakcji finansowych. W sprawę zamieszani są obywatele Bułgarii.

 – Prokurator z Tczewa poprosił o przesłuchanie mnie w charakterze świadka – dodaje kobieta. – Musiałam wyjaśniać, dlaczego wpłaciłam pieniądze? Skąd je mam? Jak je zarobiłam? Czy znam tego, czy tamtego człowieka?

Na szczęście oszukana zachowała historię rozmów z przestępcami. Zaraz po wyłudzeniu od niej pieniędzy zgłosiła też sprawę w prokuraturze w Przasnyszu. Mogła zatem uprawdopodobnić swoją historię. Wykazać, że nie brała udziału w żadnej grupie przestępczej, wręcz przeciwnie, stała się jej ofiarą. Gdyby takich dowodów nie miała mogłoby być różnie.

 

Prokurator nie wszczął postępowania

Prokurator, do którego trafiło zawiadomienie odmówił wszczęcia postępowania. Uzasadnił, że nie doszło do przestępstwa bo… poszkodowana dobrowolnie wpłaciła pieniądze. Przedziwna interpretacja art. 286 kk, który brzmi: „§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Oszust podszył się pod kogoś innego. Wymyślił absurdalną historię. W stu procentach i ze wszystkim wprowadził w błąd, w celu osiągnięcia korzyści. Dziwi zatem prokuratorskie uzasadnienie.

Prokuratura w Przasnyszu prowadzi jeszcze jedno postępowanie z zawiadomienia pani Barbary. Gdy kobieta przestała płacić była zastraszana. Grożono jej i jej rodzinie śmiercią.

Poszkodowana zastrzegła anonimowość. Jej imię zostało zmienione.

 

Zbigniew Heliński

Cywilne Biuro Śledcze


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ate
ate
3 lat temu

Bogata, mieć taką kasę…i naiwna,żeby nie pisać głupia.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  ate

Wyborczyni Dobrej Zmiany na 100%

Ja znajoma
Ja znajoma
3 lat temu

Raczej z tamtej zmiany co nie doszła do władzy ,liczyła na szczęście a tu klapa

Kajfasz
Kajfasz
3 lat temu

Wyborczyni Dobrej Zmiany nie miałaby tyle kasy… z czego? Z 13 emerytury? Marku!!! Włącz myślenie – to raczej celebrytka z lokalnych „Elyt” 😀

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Kajfasz

Znam wielu wyborców Dobrej Zmiany, dla których 70 tysiaków to drobniaki.

Realista
Realista
3 lat temu

Sądząc po jakości twoich wypowiedzi , pasujecie do siebie !

LILA
LILA
3 lat temu

Że są tacy naiwni. Podziwiam za głupotę

Mi Mi
Mi Mi
3 lat temu

Nie ma to jak pisanie z kimś w internecie czy gdziekolwiek i podpisywanie umów. Ostatnio na poczcie też jedna Pani się żaliła, że przez telefon wzięła umowę i płaci za dwa telefony teraz. Jeszcze takie baby mają pretensje do wszystkich wokoło tylko nie do siebie. Trochę zdrowego rozsądku ludzie…