Mieszkańcy Przasnysza muszą zwrócić ponad 115 tys. zł z programu 500+

Jak się okazuje setki rodzin z powiatu przasnyskiego zataiło prawdziwe informacje o swojej sytuacji finansowej i teraz muszą zwrócić pieniądze otrzymane z programu 500+ wraz z odsetkami.

500 złotych na pierwsze dziecko należy się tylko tym rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza określonego poziomu. Kto zapomniał poinformować urząd o zmianie swojej sytuacji finansowej, musi zwrócić pieniądze. Nie ma co liczyć, że wyższe dochody umkną uwadze urzędników. Najczęściej powodem pomyłem jest niewiedza i zapominalstwo, ale zdarzają się i ordynarne oszustwa.

Jak jest w Przasnyszu.

Przasnyski MOPS informuje, że główną przyczyną zarządzenia zwrotu pieniędzy w naszym rejonie jest  niezgłoszenie przez beneficjentów podjęcia zatrudnienia. Chodzi o rodziny, które otrzymują świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko. Takie wsparcie przysługuje wówczas, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 1200 zł.

Kiedy dowiadujemy się o tym, że osoba korzystająca ze świadczenia nadal je pobiera, mimo podjęcia zatrudnienia, to wszczynamy postępowanie w tej sprawie. W toku postępowania urzędnicy żądają zwrotu niesłusznie pobranych pieniędzy. Pobieranie świadczenia przez rodziny, którym dochody wzrosły po podjęciu pracy, jest niezgodne z prawem, i zazwyczaj jest to działanie nieświadome. – informuje kierownik działów w przasnyskim MOPS-ie Karolina Tomaszewska.

Według Kuriera Przasnyskiego w wyniku prowadzonych postępowań od kwietnia 2016 r. (od tego czasu wypłacane jest świadczenie w całym kraju) nakazano do zwrotu ponad 114 tys.zł za niesłuszne pobieranie w naszym mieście pieniądze z programu 500 plus. Na chwilę obecną kwota z pewnością jest dużo wyższa.

red.

Źródło Money.pl Kurier Przasnyski
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments