Mieszkańcy Sołectwa Karwacz będą musieli wybrać nowego sołtysa

Pod koniec maja, do Urzędu Gminy Przasnysz wpłynęła rezygnacja z pełnienia funkcji sołtysa oraz rady sołeckiej Sołectwa Karwacz. W związku z tym zaistniała konieczność zarządzenia nowych wyborów w tym sołectwie.

 

Zgodnie ze statutem sołectwa gmina Przasnysz na organizację wyborów ma trzy miesiące. Jeszcze nie jest znany ich dokładny termin. Daje to czas do zastanowienia się i zgłaszania kandydatów.

 

Zgodnie z ustawą z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym sołtys jest organem wykonawczym w sołectwie, czyli w jednostce pomocniczej gminy. Jego działalność wspiera rada sołecka.

Zarówno sołtys, jak i członkowie rady sołeckiej, wybierani są spośród nieograniczonej liczy kandydatów przez stałych mieszkańców sołectwa, którzy uprawnieni są do głosowania. Tym samym sołtysem może zostać każda osoba, której przysługuje prawo wybieralności, czyli:

• jest obywatelem polskim albo posiada obywatelstwo Unii Europejskiej;

• najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat;

• stale zamieszkuje na obszarze danego sołectwa.

W statutach sołectw zazwyczaj można znaleźć również inne warunki, które kandydat musi spełnić, aby ubiegać się o urząd, np. wymóg niekaralności.

j.b.

guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aj.
Aj.
1 miesiąc temu

Szkoda, że nowego starosty nie wybierają.

kasia
kasia
1 miesiąc temu
odpowiada  Aj.

Szkoda że piszesz głupoty

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Wybierzcie takiego co będzie za przywróceniem zalewu w Karwaczu do ładu, zalew aż się prosi o przywrócenie mu głębokości, stanu wody, infrastruktury wokół.

Przemek
Przemek
1 miesiąc temu
odpowiada  Marcin

Jak byś chciał wiedzieć powiat ma przejąć zalew