Mazowieccy terytorialsi ćwiczyli na brzegu Narwi

Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej nie ustają w podnoszeniu swoich umiejętności zarówno bojowych jak i przeciwkryzysowych. W miniony weekend w Pułtusku ćwiczyli na obu tych płaszczyznach.

 

W niedzielę szkolenie w stałym rejonie odpowiedzialności odbyli żołnierze ochotnicy służący w kompanii saperów z Ciechanowa, wchodzącej w skład 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Saperzy ćwiczyli w okolicach mostu wyszkowskiego, na nadbrzeżu rzeki Narew.

– Żołnierze szkolili się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to reagowanie przeciwkryzysowe. W tym zakresie ćwiczyli rozwinięcie oraz eksploatację pompy wody wysokiej wydajności. Druga płaszczyzna to szkolenie zgodnie z bojowym przeznaczeniem, w ramach którego żołnierze ćwiczyli przeprawę przez rzekę Bug z użyciem łodzi saperskiej płaskodennej, ustawienie pojedynczej miny przeciwpancernej, przygotowanie i ustawienie sieci ogniowej wybuchowej, rozpoznanie inżynieryjne drogi przy użyciu wykrywaczy min oraz rozwinięcie polowej elektrowni oświetleniowej – podsumowuje por. Rafał Rogala, dowódca kompanii saperów.

 

Szkolenia w stałym rejonie odpowiedzialności, którym dla żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady obrony terytorialnej jest północna część województwa mazowieckiego, już na stałe wpisały się w  system szkolenia. Dla żołnierzy obrony terytorialnej znajomość terenu jest podstawą sukcesu prowadzonych przez nich działań czy to w czasie pokoju czy to w czasie kryzysu. Wykorzystywanie do szkoleń terenów nie będących obiektami wojskowymi pozwala na prowadzenie szkoleń w realnych warunkach co tez wpływa na większy realizm ćwiczonych elementów.

 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments