Marszałek Adam Struzik wnioskuje o kontrolę NIK Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Upolitycznienie, uznaniowość i brak przejrzystych zasad to główne zarzuty stawiane przez samorządowców z Mazowsza wobec Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W sprawie zabierają głos zarówno włodarze największych mazowieckich miast, jak i wójtowie czy burmistrzowie. Marszałek Adam Struzik apeluje do wojewody mazowieckiego o upublicznienie kryteriów przyznawania dotacji. Wnioskuje także do NIK o sprawdzenie kryteriów i sposobu wyboru projektów do dofinansowania.

 

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, upolitycznienie przyznawania tak ważnych dotacji budzi ogromny niepokój.

Ze smutkiem muszę przyznać, że w ponad 20-letniej historii samorządu województwa nie było podobnego incydentu, ani podobnej skali protestów samorządowców. I wcale mnie to nie dziwi. Okazuje się bowiem, że program, który miał w równym stopniu wspierać duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości, w praktyce stał się narzędziem politycznych rozgrywek i nagradzania lojalności wobec partii rządzącej. To niedopuszczalne, by rząd karał ich za poglądy czy przynależność partyjną. Ktoś tu zapomniał, że żyjemy w wolnym kraju, a władza jest przywilejem i obowiązkiem wobec suwerena, a nie formą represji.

Według pierwotnych założeń Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych miał być wsparciem dla  samorządów, które z powodu pandemii są w coraz trudniejszej kondycji finansowej. Jego celem była pomoc w realizacji kluczowych dla mieszkańców inwestycji bez konieczności zadłużania się. Tyle w teorii. Jak przekonują samorządy, w praktyce okazał się narzędziem nagradzania „swoich” i karania „innych”.

Z przeprowadzonych analiz przyznanych dotacji wynika, że wsparcie trafiło do miejscowości, których wójtowie lub burmistrzowie sympatyzują ze stroną rządzącą. Szczególnie widoczne jest to w przypadku starostw powiatowych, gdzie ponad 90 proc. przyznanych dotacji trafiło do samorządowców związanych z PiS. W sumie z całej puli przyznanych środków w wysokości 493,3 mln zł, ponad 70 proc. zostało przekazane samorządom związanym z partią rządzącą.

Swojego zdziwienia z rozstrzygnięcia naboru nie kryje starosta powiatu płockiego Mariusz Bieniek.

Ze zdziwieniem przeanalizowałem listę przyznanych dotacji, gdzie na 40 wybranych inwestycji powiatowych 37 zarządzanych jest przez lokalnych działaczy PiS, a 3 pozostałe przez osoby bezpartyjne. Przypadek? Moim zdaniem nie. Skandalem jest fakt, że publiczne pieniądze, pieniądze mieszkańców, ludzi pracujących, płacących podatki, rozdysponowywane są wedle klucza partyjnego, a nie według realnych potrzeb i oczekiwań. To nie są pieniądze utracone przez starostę, starostwo powiatowe. To są pieniądze ludzi, mieszkańców tego powiatu, którzy liczą na równe traktowanie, bez względu na preferencje polityczne – dodaje starosta.

Wątpliwości wśród włodarzy miast, gmin i powiatów budzi przyznanie kilku dużych dotacji jednemu samorządowi i całkowite pominięcie nawet kilkunastu projektów zgłoszonych przez inny samorząd. Tak było np. w przypadku Warszawy, Płocka czy Ciechanowa.

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński wskazuje na to, że mamy do czynienia z polityczną korupcją. – Miliardy złotych rozdano według partyjnego klucza. Jestem przekonany, że w przyszłości niezależna prokuratura i sądy rozliczą to zwykłe kumoterstwo i złodziejstwo. Większość poparcia w wyborach parlamentarnych i na prezydenta kraju w naszym regionie uzyskało PiS. Obiecywali złote góry i już po kilku miesiącach wykiwali swoich wyborców. Oby ten skandal wreszcie otworzył oczy tym, którzy oddali na nich swoje głosy – mówi Krzysztof Kosiński i dodaje: – Niestety nie możemy liczyć na pomoc finansową państwa w realizacji ważnych i potrzebnych inwestycji w Ciechanowie. Nie otrzymaliśmy wsparcia m.in. na budowę przedszkola. W sumie odrzucono 7 naszych wniosków. Jednak dobrze, że cały czas możemy liczyć na pozyskiwanie funduszy z UE i tych marszałkowskich. Samorządy bez środków zewnętrznych w tych trudnych czasach, kiedy rząd zmniejsza nam dochody, mają bardzo utrudniony rozwój.

Dodatkowo na liście przyznanych przez stronę rządową dotacji znalazło się zaledwie 15 mazowieckich samorządów spośród ponad stu, które przyjęły stanowiska w sprawie zachowania integralności Mazowsza.

Taka metoda działania zdaniem marszałka Adam Struzika wzbudza sporo wątpliwości i rodzi wiele pytań. – Co się stało, że akurat te samorządy przygotowały niegodne wsparcia wnioski? Czy zdaniem Pana Wojewody godzi się w taki sposób karać lokalne wspólnoty za to, że nie zgadzają się na forsowany przez PiS destrukcyjny podział województwa? Co to ma wspólnego z prawem i sprawiedliwością. Samorząd to nie miejsce na politykę. To bastion pracy dla mieszkańców, współpracy i solidarności. I tymi wartościami od ponad 20 lat kieruje się w swojej działalności samorząd województwa. Szkoda, że podobnym zasadom nie hołduje strona rządowa – podsumowuje marszałek.

Forma podziału środków budzi także wątpliwości z punktu widzenia finansów publicznych. Nie ma żadnych mechanizmów związanych z kontrolą i ostatecznym wykorzystaniem środków. Nie mają zastosowania przepisy dotyczące zwrotu i odzyskiwania środków niewykorzystywanych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem.

Środki w Funduszu Inwestycji Lokalnych pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Mają więc one na celu efektywną i adekwatną walkę ze skutkami pandemii. Pandemia nie dotyka wyłącznie samorządów związanych z partią rządzącą. Do tego funduszu trafiają środki m.in. z emisji papierów dłużnych. Co oznacza, że zadłużamy się wszyscy jako społeczeństwo, aby ten projekt realizować.

W reakcji na zaistniałą sytuację marszałek Mazowsza wystosował do wojewody mazowieckiego pismo z prośbą o interwencję oraz upublicznienie list rankingowych i kryteriów wyboru. Zapowiedział również, że w związku z niejasnym przydziałem środków publicznych na wsparcie projektów samorządów lokalnych, złoży wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie kryteriów i sposobu wyboru projektów do dofinansowania.

Ponadto zaapelował o wstrzymanie wypłat do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przez odpowiednie organy.

 


 

Źródło mazovia.pl
Sprawdź również
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Normal
Normal
1 rok temu

Mister Kosiński odczuł na własnej skórze jak to jest nie dostać kasy. Ciechanów jest liderem RIT na byłe Województwo Ciechanowskie (bez Działdowa) . Tak jak Ostrołęka na terenie byłego ostrołęckiego. No i co robi lider? Przydziela sobie 70% pieniędzy na inwestycje i odrzuca projekty innych miast jak Pułtusk , Płońsk czy Mława znajdując byle powód formalny….. Kasa, która została nie przydzielona z powodu tych rzekomych powodów idzie gdzie? Do lidera, który już ma kolejne projekty w zanadrzu, wiedząc, że odrzuci innym miastom. Ale Ciechnów pieniążki i tak dostanie bo przecież Pan Marszałek nie zostawi w potrzebie kolegi. Układy, układy i… Czytaj więcej »

Konrad
Konrad
1 rok temu

Marszałku niech sobie Pan przypomni jak rozdzielaliscie środki z platformą UBywatelska wśród swojej sitwy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Konrad

UB? To ja coś Ci dziecko powiem. Nawet w stanie wojennym czasami milicjanci odmawiali wykonania rozkazu, wiedząc że rozkaz w sposób oczywisty łamie prawo. Dziś wysyłacie antyterrorystów w cywilu, by pałami tłumili pokojowy protest kobiet i dzieci. Siedemnastolatce dzielni policjanci połamali rękę w trzech miejscach. Więc nie osmieszaj się z pisaniem o UBywatelskiej Platformie.

ORMO
ORMO
1 rok temu

Z podręcznika histori wg SLD.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  ORMO

Podręczniki historii według towarzysza Czarnka lepsze nie będą.

Wiesiek
Wiesiek
1 rok temu

pokojowy protest kobiet i dzieci??? bredzisz człowieku i się o ośmieszasz
nawoływanie do nienawiści podpalanie samochodów, sklepów niszczenie wszystkiego co staje na drodze nazywasz pokojowym protestem??
puknij się w ten pusty łeb

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Wiesiek

Podpalanie, niszczenia? Może jakiś przykład podasz? Ale nie taki z TVP Info.

Mirek
Mirek
1 rok temu

Jaki strajk kobiet ? to spęd chuliganów i dzieci
a TVN ma 99% materiału ciętego manipulowanego i przerobionego Niestety niektórzy mają mini móżdżki i można nimi manipulować jak dziećmi.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Konrad

https://tiny.pl/76cj7

Poczytaj sobie, co wyprawia partia nazwana chyba dla żartu Prawo i Sprawiedliwość.

Konrad
Konrad
1 rok temu

Masz wyprany mózg. Stary A taki głupi

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Konrad

Każdy pisior jak nie ma argumentów to obraża. A poza tym to taki stary jeszcze nie jestem.

Wiesiek
Wiesiek
1 rok temu

wybiórcza, TVN ale mi wiarygodne stacje hahahahaha gów.a nie czytam i nie oglądam

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Wiesiek

Gów*o za to jadasz najwyraźniej.

Konrad
Konrad
1 rok temu

A Ty ze sławkiem za rękę chodzicie

Mirek
Mirek
1 rok temu

Nie wiem co jadacie ze sławkiem może to jest Gów.o ale nie powinniście się tym przechwalać

Artur
Artur
1 rok temu

Normal trafiłeś w 10, wspaniały i trafny komentarz tych żenujących lamentów

Kolgo
Kolgo
1 rok temu

Niech NIK prześledzi także przyznane dotacje od 2007 roku, a szczególnie te po 2011.